Neratovice budou mít vlastní kostel. O návrh církevní stavby se postaral architekt Zdeněk Fránek
Neratovice se dočkají vlastního kostela. Římskokatolická farnost svěřila návrh církevní budovy českému architektovi Zdeňku Fránkovi, který zároveň z kostela vytvoří komunitní centrum. Do prostor mezi klenbami zakomponuje i učebny, klubovny či toalety. Stavba bude zároveň splňovat ekologické trendy současné doby.
Římskokatolická farnost Neratovice by měla získat během několika týdnů území rozhodnutí pro stavbu nového kostela, který vyroste na rozhraní katastrů města Neratovice a obce Libiš. „Farnost v Neratovicích si svůj vlastní kostel zaslouží. K církvi se na území farnosti hlásí odhadem kolem 3000 lidí. Na pravidelné nedělní bohoslužby do kostelíků v přilehlých obcích jich pravidelně chodí více než dvě stovky a často musí stát venku,“ říká farář Peter Kováč, který se snaží prosadit stavbu kostela už několik let. Farář očekává, že by kostel mohl získat během příštího roku stavební povolení a do dvou tří let by mohlo být nové duchovní a komunitní centrum postaveno.
Investiční náklady na výstavbu kostela jsou vyčísleny na 80 až 90 milionu korun. Jednou třetinou se na nich bude podílet Arcibiskupství pražské. Stejnou částku přidá neratovická farnost z prodeje vlastních nemovitostí a na zbytek by se měli složit dárci. Farnost už na výstavbu nového kostela spustila sbírku. Kostel bude zároveň sloužit jako komunitní centrum. Budou se zde scházet nejen farníci, domov tu najde i nízkoprahové centrum, které bude možné využít i jako koncertní, výstavní či přednáškový prostor.
Zelená střecha
Kostel bude tvořen dvěma soustřednými klenbami. Představuje tak návrat ke kořenům církevních staveb. Dvouplášťový systém je možné spatřit například v kostele Santa Maria del Fiore ve Florencii, nebo v katedrále svatého Pavla v Londýně od Christophera Wrena. Návrh kostela farnost svěřila přednímu českému architektovi Zdeňku Fránkovi. Do prostor mezi klenbami neratovického kostela Fránek zakomponoval zázemí jako učebny, klubovny či toalety. „Meziprostor mezi dvěma slupkami symbolizuje přechodnou část života a vnitřní prostor pod klenbou s horním osvětlením představuje tichý sakrální prostor oddělený od vnějšího světa,“ vysvětluje Zdeněk Fránek. Církevní stavba dostojí i současným ekologickým trendům šetrného stavebnictví. Na kostel i faru Fránek umístil zelenou střechu, která by měla být zavlažována z retenční nádrže zachycující dešťovou vodu.
Symbolikou stavby je trojjedinost Boha, věž odkazuje k Mariánskému motivu - je prohnutá jako středověké sochy madon. Stavba podle faráře Kováče může připomínat loď – archu, ale také Boží přítomnost ve světě, k níž se přimyká na východní straně věž, jež evokuje přistupujícího a dotýkajícího se člověka. Římskokatolická farnost Neratovice je součástí pražské arcidiecéze. Vedle Neratovic do ní patří ještě Dřínov, Hostín u Vojkovic, Chlumín, Kojetice, Libiš, Obříství, Předboj, Újezdec, Úžice – Netřeba, Vojkovice, Zálezlice a Zlonín.
Psali jsme také:
Osobnosti současné architektury - Zdeněk Fránek
Pražská botanická zahrada bude mít nový vstup, od Fránek Architects