21. 10. 2023
/ Autor: Štěpánka Šulanová
V pořadí již čtvrtá kniha edice 99 DOMŮ provede čtenáře opět po zajímavých stavbách domů, které vznikly v České republice. Tento svazek s názvem 66 DOMŮ se však věnuje výhradně rekonstrukcím rodinných domů, které v posledních dvaceti letech prošly pozoruhodnou proměnou. Uveřejněná díla mají vysokou architektonickou kvalitu i z mezinárodního úhlu a jsou inspirací pro architekty, stavebníky a milovníky architektury.
Autory publikace jsou vysokoškolští pedagogové z Fakulty architektury ČVUT v Praze Ján Stempel, Jan Jakub Tesař a novinář a spisovatel Petr Volf. Kniha, vůbec první svého druhu, zahrnuje revitalizace, konverze, dostavby a přístavby českých architektek a architektů. Každý příklad může sloužit jako inspirace pro budoucí stavebníky.
„Každý starý dům je pro architekta a konstruktéra výzva. Jako by jim skutečnost, že nezačínají na nule – rozvíjejí přece to, co už stojí –, dodávala sílu a odvahu, aby byli co nejkreativnější a také nejdůslednější,“ vysvětluje Petr Volf. Staré se potkává s novým, zachraňuje se to, co se zdálo neopravitelné.
V knize najdeme stavby, jejichž původ sahá až do 18. století, nejmladší pak byly postaveny na konci 20. století. Můžeme se tak seznámit s měšťanskými domy či funkcionalistickými vilami, venkovskými stodolami či industriálními stavbami. Všechny objekty mají společné to, že prošli rekonstrukcí, která jim vdechla nový život. Některé úpravy jsou patrné na první pohled, jiné splývají s původním vzhledem.
Číslo 66 není překlep. Zmenšením výběru vznikl prostor pro prezentaci jednotlivých staveb. U každého domu je krátká anotace, fotografie stavu před rekonstrukcí a po ní. Půdorysy a řezy jsou u všech projektů ve shodném měřítku 1:333, což usnadňuje porovnávání a analýzu.
Podle autorů knihy platí, že čím kvalitněji se staví a častěji používají poctivé materiály, tím více je návrh oproštěný od krátkodobých módních trendů, tím jsou větší předpoklady, že dům bude takzvaně dobře stárnout a prodlužování jeho životnosti bude radostným počínáním.
Mohlo by vás zajímat
Města a urbanismus
Stempel & Tesař architekti
TV Architect přináší rozhovor s architekty Jánem Stemplem a Janem Jakubem Tesařem. Prozradíme, jak se oba pánové dostali k architektuře a čím chtěli být jako děti. Řeč bude také o tom, jak se dali dohromady, o projektech, kterým se věnovali, věnují a kterým se věnovat hodlají. Jakým způsobem se domlouvají a kdo má v této dvojici vždycky pravdu, i to se dozvíte ve videu TV Architect.
Mohlo by vás zajímat
Osobnosti
Ján Stempel
Ján Stempel je český architekt slovenského původu, vysokoškolský pedagog na Fakultě architektury ČVUT v Praze, je autorizovaným architektem České komory architektů.
Mohlo by vás zajímat
Architektura a urbanismus
Projekty studia Stempel & Tesař architekti (Jan Jakub Tesař)
Stempel & Tesař architekti je autorský ateliér, jejichž hlavním cílem je navrhovat krásné, elegantní, nadčasové a originální stavby, které dokonale slouží svým uživatelům. Pro oba architekty je velmi důležitý vztah s klientem, který se často vyvine v přátelství. Studio se orientuje především na privátní klientelu a jejich portfolio je bohaté zejména na rezidenční stavby. Studio má na kontě ale i realizace administrativních a průmyslových staveb.