Nová knihovna ve Finsku je stavbou budoucnosti, nabízí roboty, nahrávací studia i živé stromy
Své největší a nejnovější knihovny se při příležitosti oslav stého výročí samostatnosti země, dočkalo Finsko. Velká budova vyrostla v centru hlavního města Helsinky a bude sloužit jako knihovna i jako multifunkční kulturní prostor. Jeho hlavním cílem je nabídnout lidem místo k setkávání v moderním kulturním prostředí a ve společnosti tisíců knih.
Výstavba knihovny stála devadesát osm milionů eur, tedy zhruba 2,5 miliardy korun a s jejími plány se začalo už před dvaceti lety. Stojí přímo naproti finskému parlamentu a její podobu navrhli architekti z finského ateliéru ALA Architects.
Mohutná budova má zvlněnou fasádu obloženou smrkovým dřevem a velká část její plochy je prosklená. Knihovna nese název Oodi,v češtině „óda”.
Originální podlaží
Knihovna má tři podlaží, z nichž každé má svou vlastní atmosféru. Přízemí reflektuje rychlý životní styl a tomu odpovídá jeho návrh umožňující jeho rychlé přestavění podle aktuální potřeby a způsobu využití. Je zde prostorné lobby pro společenské události, informační tabule knihovny, místo k odevzdání zapůjčených knih a kavárna.
Právě zde je také kino a víceúčelová hala, přičemž obě zařízení lze buďto uzavřít pro pořádání soukromých akcí, anebo naopak plně otevřít a propojit s lobby.
Hudební i filmová a nahrávací studia
V prvním patře návštěvníci mohou využít špičkově vybavené dílny a hudební či nahrávací i filmová studia. Jinými slovy, na tomto podlaží obyvatelé Helsinek mají možnost nejenom studovat, ale také poznávat a učit se novým věcem a pracovat na sobě.
Ráj knihomolů pak čeká návštěvníky ve druhém patře. Právě zde se čte, učí i odpočívá. I tady je kavárna a kromě jiného například i devět živých stromů.
Děti i dospělí dohromady
K velkým zajímavostem knihovny patří její uspořádání. Dětské oddělení není nikterak odloučeno od půjčovny pro dospělé. Naopak, malí čtenáři si chodí půjčovat své knihy do stejných prostor jako ti dospělí.
Dobře je vyřešena v knihovně akustika, která umožňuje pořádání koncertů nebo hlasitou filmovou produkci v přízemí, aniž by hluk zaléhal do druhého patra a rušil tak čtenáře například při studiu.
Prvotřídní vybavení v interiéru
Obří budova knihovny dává tušit, že v ní Finové nemají jen „běžnou pobočku” a zároveň i depozitář knih, kterých je v Oodi na sto tisíc svazků. Kromě toho v ní totiž návštěvníci mohou využít také kavárnu, restauraci, kino, hudební studio, překvapivě například i dílničky s 3D tiskárnami a laserovými řezačkami.
Jinými slovy, tato multifunkční budova na náměstí Kansalaistori nabízí Finům myslitelné možnosti a příležitosti ke společenskému a kulturnímu životu. Není divu, že se očekává návštěvnost až 2,5 milionu lidí ročně.
Robotičtí knihovníci
Populární je dále velké využití robotů při obsluze knižních sbírek i při zacházení s knihami a jejich evidencí. To vše má jediný účel, aby se lidští pracovníci mohli návštěvníkům knihovny věnovat osobně.
„Oodi symbolizuje základní hodnoty naší společnosti, jimiž jsou vzdělávání, kultura, rovnost a otevřenost. Propagace těchto hodnot je obzvláště důležitá v současné době, pro niž je příznačná nejistota. Oodi stojí pevně na straně naší obrany demokracie,” pronesl při zahajovacím ceremoniálu Jan Vapaavuori, starosta Helsinek.
red