Nová rozhledna tyčící se nad Žilinou vede své návštěvníky k jedinečnému vrcholu
Dva slovenští architekti postavili na kopci Dubeň nad městem Žilina rozhlednu. Stavba je realizací návrhu, s nímž tvůrci vyhráli před dvěma lety architektonickou soutěž. Náklady na stavbu činily celkem dvě stě třicet šest tisíc eur.
Nápad na stavbu vyhlídkové věže v Dubni se objevoval už od roku 1995, kdy město Žilina vypsalo architektonickou soutěž na její návrh. Až letos však došlo k jeho realizaci, a to díky architektům Ladislavu Vikartovskému a Gáborovi Nagymu. Ti dokončili rozhlednu podle svého návrhu, s nímž vyhráli v soutěži z roku 2016.
Inspirace přírodou
Autoři se ve svém projektu nechali inspirovat samotnou přírodou, což uplatnili zejména v materiálovém řešení. „Inspirací na návrh vyhlídkové věže je samotná příroda, která je definována vnitřními vztahy živých a neživých složek. Tento harmonický soulad protipólů vytváří plynulý systém našeho životního prostředí. Věž se snaží být součástí tohoto systému a smazat hranice mezi přírodním a umělým prostředím,“ vysvětluje architekt Ladislav Vikartovský.
Neuchopitelnost nebe
Nosný systém věže je navržen jako ocelový skelet. Dřevěný obklad konstrukce se přitom směrem vzhůru postupně „rozplývá“ a jakoby mizí v okolí. Vrchní část věže tak tvoří jen otevřená ocelová konstrukce umožňující výhledy do okolní krajiny z různých výšek. Zmiňované rozplývání konstrukce je také symbolem určitého pouta mezi pevností země a neuchopitelností nebe, ke kterému se návštěvník musí přiblížit, aby si mohl vychutnat výhled.
Svět z ptačí perspektivy
Desetipodlažní rozhledna s obdélníkovým půdorysem stojí vedle turistického chodníku vedoucího na vrchol Dubně s delší stranou orientovanou směrem k panoramatu Žiliny. Krytý vstup do věže poskytuje dřevěnou lavici, na níž si může návštěvník po výstupu dopřát odpočinek. K vrcholu věže ve výšce téměř šest set metrů nad mořem vede sto dvacet jedna schodů.
Díky své vzdušnosti a jednoduchosti rozhledna splývá s okolní přírodou a citlivě doplňuje panorama krajiny. Po více než dvaceti letech neúspěšných pokusů se tak na Dubni tyčí dominanta, z níž může člověk shlížet na svět z ptačí perspektivy.
TV architect psala také o nové pražské rozhledně pocházející z dílny architekta Martina Rajniše. Podívejte se na článek Praha má novou rozhlednu. Jmenuje se Doubravka a pochází z ateliéru Martina Rajniše.
nyv