3. 4. 2023
/ Autor: Štěpánka Šulanová
V uplynulých dnech se podařilo získat stavební povolení pro projekt nového sídla České spořitelny na pražském Smíchově. Podobu objektu mají architektonicky na starosti ateliéry Baumschlager Eberle Architekten a Pavel Hnilička Architects+Planners. Kampus čtyř budov bude součástí druhé etapy výstavby největší ucelené čtvrti v novodobé historii hlavního města s názvem Smíchov City. Developerem je společnost Sekyra Group.
Vítězná podoba kampusu čtyř budov vzešla z mezinárodní architektonické soutěže pořádané v roce 2017, ve které se tehdy sešlo rekordních 138 návrhů. Stavba komplexu by mohla být zahájena v druhé polovině letošního roku.
Zástavba kampusu České spořitelny se nachází v jižní části Smíchov City a i přesto, že navazuje na okolní stavby, svým uspořádáním vytvoří samostatný celek.
Nová stavba má mít dvoupodlažní soklovou část s obchody a službami a šest nadzemních kancelářských podlaží. Výjimkou bude 10podlažní věž banky, která tak vytvoří dominantu zástavby.
Kampus se skládá ze čtyř dílčích objektů. Dvě z budov mají vnitřní dvůr. Další dvě budovy jsou otevřené směrem na východ a mají velké terasy se zelení a výhledem na Vyšehrad. Každá kancelářská budova může mít vlastní přístup z veřejného prostoru a fungovat samostatně. Projekt bude mít parkově upravené střechy.
„Fasády objektů jsou navrženy s ohledem na tradiční členění s pravidelným vertikálním rytmem reprezentovaným střídáním oken a pilastru a horizontálním dělením patrovými římsami. Noblesní architektonický výraz podnože objektu A, B, jeho piano nobile, je podpořen dvoupatrovým loubím otevřeným do pěšího bulváru. Výrazně plastické řešení fasád jednak podporuje jejich odkaz k architektonické tradici vyjádřené zde v soudobých materiálech, za druhé pak rozšiřuje škálu technických řešení k ochraně a stabilizaci vnitřního prostředí při významně proměnných vnějších klimatických podmínkách,“ říkají autoři projektu.
Brownfield na Smíchově v nadcházejících letech čeká velmi zásadní proměna. Jde o největší projekt v moderních dějinách. V místech bývalého nákladového nádraží na ploše téměř 20 hektarů by měla vyrůst zcela nová čtvrť. Projekt se stane symbolem proměny Prahy v 21. století.
„Naše společnost se soustředí na rozvoj developerských projektů především v Praze. Rozvíjíme projekty v oblasti rezidenčního bydlení, administrativních budov i obchodních center. V současné době rozvíjíme v Praze více jak milion metrů čtverečních nových ploch v rámci projektů Smíchov City, kde investice přesáhne více jak 20 miliard korun, Rohan City, kde vybudujeme zelené centrum Prahy s promenádou, ostrovem a byty a Žižkov City, kde vznikne více jak tři tisíce bytů. Klademe důraz na udržitelnost, aby šlo o ekologicky šetrné projekty a snažíme se změnit tvář Prahy v 21. století,“ říká Luděk Sekyra, zakladatel společnosti Sekyra Group.
Mohlo by vás zajímat
Architektura a urbanismus
Projekty ateliéru Pavel Hnilička Architects+Planners
Pavel Hnilička je zakladatelem kanceláře Pavel Hnilička Architects + Planners. Ta vznikla v roce 2021 přejmenováním dřívější kanceláře Pavel Hnilička Architekti, která fungovala už od roku 2003. Architekt se narodil v roce 1975 v Praze. Studoval na Fakultě architektury ČVUT v Praze u Prof. Lábuse a na ETH Zürich u Prof. Eberleho. Věnuje se návrhům a realizaci staveb, územním a regulačním plánům pro města a obce. Jedním z klíčových předmětů jeho zájmu je vztah teorie a praxe v navrhování. Mimo jiné je i autorem knihy Sídelní kaše. V portfoliu jeho ateliéru najdeme rodinné domy, územní celky, bytové domy i veřejné budovy. Nejvíce se kancelář však zaměřuje na plánování územních celků.
Mohlo by vás zajímat
Osobnosti
Pavel Hnilička (Pavel Hnilička Architects+Planners)
Ač by se zdálo, že Pavel Hnilička by mohl být příbuzný architekta Eduarda Hniličky, není tomu tak. Jeho dědeček byl legionář a on sám se k architektuře dostal už v dětství, kdy ho zajímaly veškeré stavebnice. Cesta na ČVUT byla proto jasná. V současné době se Pavel Hnilička zabývá například založením nového městečka na okraji Prahy – Lichoceves nebo stavbou centrály České spořitelny na Smíchově.
Mohlo by vás zajímat
Města a urbanismus
Luděk Sekyra, Boris Redčenkov a Tomáš Homola nad projektem Smíchov City
Smíchov je tradiční pražská čtvrť s bohatou historií v těsné blízkosti historického centra hlavního města. Sousedí s Malou Stranou a přes řeku je památný Vyšehrad. V 19. století se stal Smíchov epicentrem vznikajícího průmyslu, který se ovšem ve 20. století zastavil a zůstal zde jeden z největších pražských brownfieldů. Toto území ale v nadcházejících letech čeká velmi zásadní proměna. Jde o největší projekt v moderních dějinách. O tomto projektu diskutovali u jednoho stolu osobnosti, které se na rozvoji tohoto území významně podílejí. Luděk Sekyra je zakladatel společnosti Sekyra Group a hlavní investor záměru. Boris Redčenkov, architekt z ateliéru A69 a autor urbanistického konceptu. Tomáš Homola, místostarosta městské části Praha 5, který je zodpovědný za strategický rozvoj.