Nová studie ukáže budoucí rozvoj Petřína, zapojit se může každý
Nejhodnotnější parkový komplex v Praze vznikal v průběhu let velmi nahodile, nyní má vše sjednotit nová koncepce Petřína, jejíž návrh vypracuje Institut plánování a rozvoje Prahy (IPR). Návrh určí podobu jednotlivých zahrad a parků, také se zaměří na péči o území. Celý proces může ovlivnit i veřejnost.
Petřínský vrh můžeme bez nadsázky označit jako nehodnotnější a nejpestřejší parkový komplex v Praze. Na zhruba 78 hektarech můžeme najít několik historických parků a zahrad. Jednou z nich je i zahrada Kinských, kterou před pár dny postihl ničivý požár. Jako celek je ale Petřín naprostým unikátem a proto si zaslouží odpovídající péči.
„Unikátní jsou zdejší ovocné sady, které můžeme najít ve Velké strahovské zahradě, tak v Seminářské zahradě. Je to v kontextu Prahy i celé Evropy jedinečný příklad toho, jak ovocný strom vstupuje do centra města,“ říká Karel Slánský z Kanceláře krajiny a zelené infrastruktury IPR.
O přípravě koncepce rozhodla rada města už na konci loňského roku. „Zadání připravuje IPR Praha a má to za úkol Kanceláře krajiny a zelené infrastruktury. Ta měla k dispozici také pracovní skupiny sestavené z památkářů, botaniků, údržbářů zeleně a dalších,“ vysvětluje Michal Pondělíček, vedoucí Kanceláře krajiny a zelené infrastruktury IPR.
Veřejnost se může vyjádřit skrze dotazník
Hlavní město už v minulosti investovalo do rekonstrukce několika cest, budov a částí parků. Správa o tak rozsáhlé území není jednoduchá. Část lokality je chráněnou přírodní památkou a zároveň zasahuje i do Pražské památkové rezervace. Vynechat nesmíme ani tisíce turistů nebo místní obyvatelé, kteří využívají toto území k rekreaci. I proto se budou moci i oni zapojit a vyjádřit svůj názor na budoucnost Petřína.
„Rozhodli jsme se zapojit občany Prahy už na úplném začátku proměny území. Chceme, aby takto komplexní lokalita, která se skládá například z Lobkovické zahrady, Růžového sadu či Nebozízku, sloužila právě místním. Zároveň nemůžeme zapomínat na to, že jde o lokalitu, kterou za normálních okolností hojně navštěvují turisté a při vytváření koncepce na tento fakt musíme pamatovat. Parky jsou totiž velmi vytížené, a je nutné jim věnovat dostatečnou kontinuální péči,“ popisuje Ondřej Boháč, ředitel IPR.
Náměty k zadání mohou lidé vyplnit prostřednictvím dotazníku, kam mohou napsat, co jim v této lokalitě schází a kam by ji posunuli dál. Veškeré informace k projektu najdete na webových stránkách iprpraha.cz. Další fáze, tedy vyhodnocení připomínek, proběhne na jaře příštího roku. Celá koncepce by pak měla být hotova na podzim 2021.