Navštivte architektonicky zajímavé plovárny
Horké letní dny vybízejí k vodním radovánkám. Proč nepropojit příjemné chvíle u vody s architekturou? Vybrali jsme pro vás architektonicky zajímavé české plovárny!
Speciální plovoucí konstrukce zpříjemní veřejný prostor hned na třech vodních hladinách v Moravskoslezském kraji. Nové atrakce se objeví na Větřkovické přehradě, Karvinském moři a Slezské Hartě.
Mola se mají stát novým lákadlem pro místní i turisty. Vizuální podobu plovoucích mol navrhl architekt Jiří Halfar. "Jsem rád, že jsem mohl navrhovat relaxační místa na vodě. Je to krásné téma. Inspirace přírodou je nesporná. A to jak u tvaru lavičky nazvané hnízdo, tak u sestavy pontonu v podobě lodyhy. Jednotlivá posezení nad vodou jsou napojena na páteřní ponton tak, aby se hnízda otevírala výhledům. Vytvořit bezpečně ohraničené místo s velkorysým pohledem na uklidňující hladinu – to byla základní idea, ze které jsem při návrhu vycházel,“ řekl Halfar.
Mola na vodních hladinách by měla vybudovat a následně o ně pečovat města Kopřivnice, Karviná a Mikroregion Slezská Harta, se kterými uzavře Moravskoslezský kraj memorandum o spolupráci. Na základě těchto memorand bude partnerům předána hotová projektová dokumentace. Lidé budou moci mola využít pro relaxaci, pro kotvení loděk, či jako vhodný vstup do vody.
Náklady na výstavbu jednoho mola jsou odhadovány na zhruba dva miliony korun. Aktuálně se chystá podpis memorand a po výběru zhotovitele začne výstavba, která by mohla být hotová v průběhu druhé poloviny příštího roku.
Horké letní dny vybízejí k vodním radovánkám. Proč nepropojit příjemné chvíle u vody s architekturou? Vybrali jsme pro vás architektonicky zajímavé české plovárny!
Budovu bývalého Prioru z doby socialismu mezi brněnským hlavním nádražím a obchodním centrem Vaňkova má do čtyř let nahradit několik nových budov. Součástí projektu je také nový parčík.
Vila byla postavena ve stylu opožděného secesního neoklasicismu s art decovými interiéry podnikatelem F. Grossmannem jako rodinné i firemní sídlo své stavební firmy. Dokončena byla v roce 1923 a majitel s rodinou ve vile žil pouhých deset let. Kvůli hospodářské krizi a finančním problémům spáchal v roce 1933 sebevraždu. V 60. letech budova sloužila i jako školské zařízení, byla v ní mateřská škola a později také školní družina. Dům léty značně chátral, unikátní vnitřní zařízení domu se však z velké části zachovalo. Nyní se vily ujalo město Ostrava, které ji přestavuje na kulturní centrum.