Novou atmosféru nabídne po rekonstrukci plzeňská dominanta
Katedrála sv. Bartoloměje s nejvyšší kostelní věží v Česku konečně otevírá své brány veřejnosti. Rozsáhlá rekonstrukce interiéru této sakrální stavby trvala tři roky. Vnitřek katedrály získal zcela novou atmosféru díky úpravám stěn, které jsou nově světlé a čisté.
Dnes 3. června se katedrála otevírá veřejnosti. Do konce týdne je na programu i řada doprovodných akcí. Zároveň se i před katedrálou na náměstí Republiky rozbíhá výstava s názvem Srdce města, srdce diecéze, mapující historii i současnost katedrály.
Projekčně stojí za největší revitalizací v posledních sto letech architektonický Atelier Soukup, Opl, Švehla. Oprava přišla na zhruba 115 milionů korun, většinu pokryla dotace EU.
Novinkou je zpřístupnění podkroví s jedinečným gotickým krovem, které nemá v Evropě obdoby. Přibyla také nová moderní zpovědnice, katedra, lavičky pro ministranty, kasa a také sociální zázemí.
Kompletní oprava obnášela podle architekta Jana Soukupa stavební i restaurátorské práce, na nichž se podílely desítky lidí. „Největší změnou pro návštěvníky jsou jistě světlé stěny, které se musely očistit od černoty, kterou způsobil jak městský prach a smog, tak nečistoty ze Škodovky, ale i svíčky. Stěny a klenby prošly obrovskou proměnou, teď už není prostor tak chmurný, řekl bych, že je i veselý,“ říká architekt Jan Soukup.
Obnovou tedy prošly stěny, klenby, podlaha, lavice dostaly nové vytápění, které je vedené podlahou a velkou novinkou je i osvětlení. „LED osvětlení bylo navrženo tak, aby bylo možné jej nastavit konkrétně na danou událost. Lustry jsou variabilní pro různé příležitosti, můžeme měnit různé způsoby osvětlení, systém má devět programů, podle toho, zda se jedná o denní či noční mši, turistickou prohlídku, či úklid,“ říká architekt Jan Soukup.
Do desítek restaurátorských ateliérů putovaly sochy, obrazy a další významné předměty. Restaurováním prošla i jedna z nejcennějších gotických madon v republice, Plzeňská madona, vyrobená zřejmě před rokem 1384. Během oprav se podle Soukupa přišlo i na poškození některých kleneb, které bylo nutné zpevnit a opravit.
„Mám z toho radostný pocit, ten prostor je čistý světlý a příjemný, je to podle mě velmi zdařilá věc. Ani by mě nenapadlo, že se ty stěny dají takto vyčistit, takže z toho mám dobrý pocit. Přitom ta staroba se nesetřela. Když se podíváte kolem sebe, nenapadne vás, že je to nové,“ říká Soukup.
Zajímavostí je, že architekti nechali malé místo v klenbě nevyčištěné. To, aby byl vidět rozdíl mezi původním stavem před třemi lety a současným světlým interiérem.