30. 11. 2023
/ Autor: Štěpánka Šulanová
Významná stavba české moderní architektury projde rekonstrukcí. Město Nymburk totiž opraví památkově chráněné krematorium, které se nachází v části Drahelice. Město má již architektonickou studii, dokončuje projekční práce a požádalo o stavební povolení. Tato stavba je pokládána za nejvýznamnější dílo českého architektonického purismu.
Nymburk nechá obnovit vnější část budovy i interiéry. Vzhledem k finanční a časové náročnosti budou práce rozdělené do tří fází, přičemž termín zahájení oprav bude závislý na přidělení dotací.
Jedná se o jednu z prvních velkých realizací Dobrovického rodáka Bedřicha Feuersteina, která se stala jeho nejslavnějším dílem. Plečnikův žák realizoval v dalších letech ještě řadu geometricky kubizujících staveb, ale nymburské krematorium představuje jeho ideově nejčistší dílo.
Krematorium se nachází na západním okraji města na městském hřbitově na Drahelickém předměstí. Objekt je chráněn jako kulturní památka. V roce 2017 byl prohlášen za národní kulturní památku. Tato stavba byla jedna z prvních českých puristických budov.
Forma je jednoduchá, půdorys přechází z obdélníku v přízemí do oválu v patře. Vnitřní prostor je charakteristický svými elementárními tvary, které nejsou dekorativní, nýbrž funkční. Obřadní síň je prosvětlena okny umístěnými po čtyřech jejích stranách.
Vzhled krematoria byl ovlivněn revoluční architekturou Boulaého a Ledouxe a osvícenskými idejemi, které zapůsobily na celou devětsilskou avantgardu.
Barevnost interiéru je střídmá, převažují tóny šedé a bílé. Zajímavá jsou především okna, členěná obrazcem kříže, který se jako spojující motiv objevuje v celém areálu.
Na začátku 50. let 20. století byla severní technická část přebudována do dnešní podoby.
Podle města se vnější vzhled budovy změní především u severní přístavby z padesátých let minulého století, kde dojde k celkovému snížení stavby a sedlová střecha bude nahrazena střechou plochou.
Úpravy čekají i prostory pro pozůstalé, vzniknout by měla také expozice věnovaná zejména architektu Bedřichu Feuersteinovi. Novinkou by měl být zvon v hlavní věži, který původně architekt navrhl, ale dodnes zde nebyl umístěn.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Novou kulturní památkou se v jižních Čechách stala Ledererova vila v Jindřichově Hradci
Ministerstvo kultury zařadilo na seznam kulturních památek secesní Ledererovu vilu. Jedná se o velmi hodnotnou stavbu z počátku 20. let v Jindřichově Hradci. Architektura stavby je ovlivněna anglickým hnutím Arts & Crafts a také vykazuje vliv Jana Kotěry.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Do konce letošního roku začnou bourací práce v plzeňských lázních
Ve vnitrobloku bývalých městských lázní na Denisově nábřeží v Plzni, které Plzeňský kraj odkoupil od soukromého vlastníka, začne do konce roku dlouho očekávaná revitalizace. Budova z roku 1931 dlouhodobě chátrá a nemá využití. Plzeňský kraj už také v uplynulých dnech představil konkrétní budoucí podobu i využití.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Bývalý jezuitský seminář v Klatovech se dočká rekonstrukce
Město Klatovy chystá rekonstrukci chátrajícího objektu, který místní znají také pod názvem sodovkárna. Jedná se o jezuitský komplex, který je kulturní památkou. Ve vypsané architektonické soutěži projevilo zájem 18 týmů, komise vybrala 8 nejlepších, které bude nyní vyhodnocovat.