Ochlazují vzduch a zadržují vodu. Zelené střechy jsou v Česku stále v počátcích
Zelené střechy ochlazují vzduch, zadržují vodu a izolují, čím se snižují vzniklé náklady na topení v zimě a chlazení v létě. Přes všechny benefity má však Česko hodně co dohánět. Zatímco v tuzemsku je pokryto zelenými střechami 247 tisíc metrů čtverečních, v Mnichově je to již 3,1 milionu.
Řada radnic si již potřebu ochlazování měst a roli zelených střech v tomto procesu uvědomuje. Stále častěji se tak objevují různé formy jejich podpory. Celkově má ale ČR stále co dohánět. V loňském roce dosáhl podle údajů Svazu zakládání a údržby zeleně (SZÚZ) přírůstek plochy zelených střech v ČR zhruba 247 tisíc metrů čtverečních a meziročně tak vzrostl o čtvrtinu. „Ve srovnání se zahraničím je to však stále málo,“ řekl na setkání odborníků pořádaném Českou radou pro šetrné budovy Pavel Dostal ze SZÚZ. Například v Mnichově již přesahuje celková plocha zelených střech 3,1 milionu metrů čtverečních, ve Vídni je to 2,6 milionu a v Berlíně dokonce čtyři miliony metrů čtverečních.
Izolují a chladí vzduch
Některá česká města již přistoupila k řešení zelených střech pomocí příspěvků. Například Brno zavedlo program na podporu zelených střech v roce 2019. Podpora směřuje na novostavby, ale i rekonstrukce. „Brno poskytuje dotace na akumulaci srážkových vod a zelené střechy, Program je velmi úspěšný. Město na něj vyčlenilo téměř 20 milionů a osm milionů již je vyčerpáno,“ řekl ředitel Kanceláře architekta města Michal Sedláček. Pomohla by také úleva na stočném, kterou už využívají například v Německu.
Kromě nových budov ale musí města myslet také na ozelenění těch stávajících, jejichž střechy již existují a absorbují teplo od slunce a tím dále ohřívají vzduch ve svém okolí. To ale může být problém s ohledem na velmi silnou památkovou ochranu. Praha přesto v širším centru vytipovala 1950 budov, které jsou vhodné k ozelenění. Mohl by na nich vzniknout více než 1,5 milionu metrů čtverečních rovných nebo i šikmých zelených střech.
Zelené střechy pomáhají nejen zadržovat vodu a regulovat teplotu ve svém okolí, ale výborně izolují a tím snižují nutné náklady na topení v zimě a chlazení v létě. Omezují v budovách také hluk, čistí vzduch a snižují množství CO2.
Psali jsme také:
Ke zmírnění následků klimatických změn mohou pomoci osázené střechy domů
Z chátrající nádrže příbytek pro lidi i ptáky. V anglickém hrabství Hampshire vznikne plovoucí dům