Od největší stavební katastrofy novodobé české historie uplyne devadesát let
Devadesát let uplyne od stavebního neštěstí, při kterém zemřelo více než čtyřicet osob. Dům, který tehdy vznikal na křižovatce dvou ulic v Praze, se zřítil a vyžádal si tak množství obětí. Příčinou mělo být použití méně kvalitního materiálu.
Tragédie se stala 9. října 1928 v pražské ulici Na Poříčí. Událost je dodnes varovným příkladem pro všechny stavebníky. Snaha o co nejrychlejší a nejlevnější provedení stavby je považována za hlavní příčinu zřícení dokončované budovy obchodního domu, která pohřbila minimálně čtyřicet šest lidí. Do dějin se neštěstí zapsalo jako největší stavební katastrofa novodobé české historie.
Přetížené pilíře
Stavbu domu na rohu ulic Na Poříčí a Biskupské prováděla firma stavitelů Tomáše Pražáka a Pavla Moravce. Oficiální příčinou neštěstí bylo přetížení rohových pilířů podporujících arkýřový nosník. Neoficiálně se mluvilo o tom, že pravá příčina tkvěla v použití méně kvalitního cementu.
V době katastrofy bylo na stavbě osmdesát sedm dělníků, mnoho lidí bylo i na ulici. V troskách tehdy zemřelo čtyřicet šest osob a dvacet tři bylo těžce zraněno. Dle jiných údajů mělo být až šedesát mrtvých a třicet těžce raněných.
Viník nebyl určen
Katastrofa vyvolala zděšení a protesty veřejnosti, podle dostupných údajů ale nebyl viník nikdy přesně určen, byť byla k vyšetření příčiny neštěstí ustavena zvláštní komise a šetřila ji i policie. Pražák a Moravec postavili na stejném místě o dva roky později hotel Centrum.
ČTK, nyv