Fenomén pražských kaváren
Víte, od kdy se v Praze vaří káva a kde tento nápoj mohli Pražané poprvé ochutnat? Kde se scházeli na kávu obrozenci nebo ve kterém podniku se zrodil Devětsil? Nejslavnější pražské podniky, i ty dávno zaniklé, jejich jedinečnou architekturu a příběhy jejich majitelů nabídne procházka v neděli 18.2. od 17:30.
Výprava do Stínadel I.
Kdo by neznal Stínadla, tajuplnou čtvrť, kterou tak nezapomenutelným způsobem popsal Jaroslav Foglar ve své románové trilogii. Zrodila se skutečně jen ve fantazii spisovatele?
Během komentované procházky ztemnělými uličkami Starého Města se možná dozvíte další zajímavé informace. Tajemství Rychlých šípů můžete odkrýt 3.2. a 15.2. 2024. V plánu je i výprava po Stínadlech II. 4.2. a 22.2. 2024.
Praha šlechtická II: Thunové na Malé Straně
Procházka vám představí šlechtický rod Thunů, který zásadním způsobem ovlivňoval českou historii po několik staletí. Původem jihotyrolský rod spojil svůj osud s českými zeměmi v 17. století. Na vrchol moci v českých zemích se Thunové dostali v 19. století, kdy se několik zástupců rodu stalo dokonce vrcholnými představiteli zemské politiky. Procházka začne u paláce na Hradčanech, který dnes slouží potřebám Ministerstva zahraničí. Další kroky povedou k ambasádám dvou evropských mocností. Procházka bude završena doporučením návštěvy malebného Malostranského hřbitova. Vyrazit můžete 4.2. v 15:00.
Architektura interaktivně II. – Baroko na Hradčanech a Malé Straně
Jaké z malostranských a hradčanských památek jsou postaveny v barokním stylu? Proč zrovna baroko je nejvíce zastoupeným architektonickým slohem nejstarší části Prahy? Najdeme na Malé Straně fasády domů, které nejsou dotčené pozdějšími úpravami? Naučte se v rámci interaktivní procházky rozeznávat charakteristické prvky barokního stavitelství, které se na našem území rozvíjelo v období od konce třicetileté války až do první poloviny 18. století. Workshop se uskuteční 11.2. 2024.
Hledání Páté čtvrti – Josefov
Procházka vás zavede do pražského Josefova. Za honosnými fasádami činžovních domů zde lze dodnes vycítit tajuplnou atmosféru prastarých uliček s jejich exotickými vůněmi a pohnutými lidskými osudy. Co zbylo do dnešních časů z dávného ghetta, kde stávaly zbourané barokní synagogy i renesanční palác Jakoba Baševiho? A co sochy, které mnohdy nepovšimnuty míjíme v ulicích Páté čtvrti? Odpovědi hledejte 11.2. 2024.
Skrytý svět mytických bytostí Starého Města
Věděli jste, že ulice města sdílíme s mnoha tajemnými bytostmi – pohádkovými vílami, jednorožci i draky, kteří vypadají jakoby vystoupili ze světa Harryho Pottera? Vydejte se do srdce Starého Města a pozvedněte svůj pohled o trochu výše než obvykle. Spatříte poutavé kamenné detaily na fasádách starobylých domů, které vás vtáhnou do středověkého duchovního univerza. Nahlédněte na známé pražské ulice a domy novýma očima a odhalte významy skryté v symbolice domovních znamení a architektonických článků. Procházka se koná 18.2. 2024.
V proudu času na Malé Straně
Vydejte se zpět v proudu času za poznáním zaniklých domů, příběhů a legend zachycujících skutečné události na Malé Straně. Komentovaná procházka představí architektonický vývoj jedné z nejstarších částí Prahy, která se pyšní celou řadou kostelů, historických paláců, památek a zahrad. Procházka se koná 18.2.2024.
Mohlo by vás zajímat
Historické budovy
Nejvyšší purkrabství Pražského hradu
Areál v severovýchodní části Hradu tvoří renesanční budovy Purkrabství, dále úzké západní tzv. Lobkowiczké křídlo a románská Černá věž na východní straně, přilehlé nádvoří s letní divadelní scénou a zeď, jež ho odděluje od Jiřské ulice. Na počátku 60. let minulého století bylo rozhodnuto, že zde vznikne Dům čs. dětí. Byly zbourány středověké domky uvnitř a vestavěna prosklená hala s ocelovou konstrukcí (pro celkovou zchátralost odstraněna před deseti lety).
Mohlo by vás zajímat
Historické budovy
Dostavba katedrály sv. Víta
O dostavbě západní části gotické katedrály bylo rozhodnuto v polovině XIX. století po zřízení Jednoty pro dostavění katedrály (1842). Projekt byl nejprve zadán Krannerovi, po jeho smrti v roce 1871 v díle pokračoval Mocker a na něho navázal od roku 1901 Hilbert.
Mohlo by vás zajímat
Historické budovy
Kaprova ulice a Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Ulice ústí na jedné straně do Palachova náměstí, na druhém konci do náměstí Franze Kafky. Je pojmenována po bývalém starostovi Starého Města Pavlu Kaprovi z Kaprštejna, dříve se také jmenovala Svatovalentinská. Ulice tvoří rozhraní mezi Josefovem a Starým Městem a převládá v ní asanační zástavba z let 1900-1914, nacházejí se v ní však i stavby z 20. let minulého století.