Ohlédnutí za prací první dámy české architektury Aleny Šrámkové
Architektka a profesorka Alena Šrámková, která letos oslavila devadesáté narozeniny, je považována za první dámu české architektury. Podílela se na spoustě významných staveb. Patří mezi ně Dům na Můstku či nová budova ČVUT v Praze.
Alena Šrámková strávila mládí na Slovensku, kde vystudovala Slovenskou vysokou školu technickou v Bratislavě, konkrétně obor architektura a pozemní stavitelství. Posléze nastoupila na Akademii výtvarných umění v Praze. Mezi studiem tři roky pracovala. „Museli jsme mít praxi, aby nás vůbec vzali na akademii. Navrhovala jsem fabriky a byla to vlastně hezká práce. Ale o architekturu vůbec nešlo. Já vždycky říkám, že člověku se to v životě začíná vyjasňovat až tak kolem čtyřicítky a možná ještě později,“ řekla pro Open House Praha Šrámková, která letos v červnu oslavila devadesáté narozeniny.
Nejprve pracovala v Chemoprojektu, později spolupracovala se svým manželem Janem Šrámkem a s řadou dalších architektů, mezi kterými byl také Ladislav Lábus. Je autorkou a spoluautorkou řady výrazných staveb ve stylu postmoderny, jako například vestibul Hlavního nádraží v Praze či Meteorologická stanice Šerák. Mezi její významné realizace patří také Dům na Můstku, komerční a administrativní budova na spodním čele Václavského náměstí, jež je kulturní památkou České republiky. V roce 2010 se podílela na nové budově ČVUT v Praze. „Proti původní škole je poprvé udělaný prostor, kde člověk vidí a může vidět dalšího člověka, který je v úplně jiném patře, v jiném ústavu. A vidí ho přímo, nesmí se tam pověsit záclona,“ řekla o nové budově architektka Alena Šrámková pro Českou televizi.
Držitelka několika ocenění
V roce 1992 založila vlastní ateliér Šrámková architekti, kde pracovala spolu se dvěma kolegy. Ateliér se zúčastnil řady soutěží, často zvítězil či byl oceněn, některé stavby bohužel zůstaly jen na papíře. Šrámková byla první předsedkyní rady Obce architektů po roce 1989. Organizace jí v roce 1994 udělila Cenu osobnosti české architektury. Je také držitelkou mnohých ocenění. V roce 2008 obdržela od prezidenta Václava Klause medaili Za zásluhy o stát v oblasti kultury a umění. V roce 2007 jí byla udělena pocta České komory architektů a o tři roky později obdržela cenu Ministerstva kultury za přínos v oblasti architektury.
Psali jsme také: