Open House Praha pořádá s architektem Petrem Kučerou komentovanou plavbu po řece Vltavě
Nezisková organizace Open House Paha pořádá komentovanou plavbu po Vltavě. V úterý 17. září od 18. hodin se zájemci dozvědí překvapující informace o tom, jakou úlohu v minulosti hrála řeka Vltava v obraze Prahy. V rámci projížďky bude možné nahlédnout i do prostor jednoho z posledních pražských kolesových parníků.
V úterý 17. září od 18. hodin se bude konat netradiční komentovaná projížďka po Vltavě, kterou pořádá nezisková organizace Open House Praha. Během více než dvouhodinové plavby s architektem a popularizátorem architektury Petrem Kučerou bude možné dozvědět se poutavou formou mnoho zajímavých a překvapujících informací o tom, jakou úlohu hrála řeka Vltava v obraze Prahy a jejím každodenním životě.
Kapacita plavby je omezená, vstupenky lze zakoupit i na místě. Je však možné si je zarezervovat předem na Goout.net. Na parníku bude k dispozici kavárna. Parník má jednu přední venkovní palubu, částečně krytou zadní vyhlídkovou palubu a dva vnitřní salonky, kde i v případě špatného počasí lze slyšet výklad průvodce. O zážitek proto nepřijdete. Pokud jste navíc členy klubu Milovníků architektury, získáváte na plavbu desetiprocentní slevu.
Oblíbená pěší zóna
Řeka Vltava se stala prvním architektem Prahy, jelikož formovala říční terasy, meandry a jednotlivé ostrovy. Nechala vyniknout strmé svahy a skalnaté vrchy a vytvořila úchvatnou scenérii. Vltava představovala dopravní tepnu, zdroj pitné vody i odpadní stoku, hnací sílu a hrozbu v podobě povodní. Podél Vltavy se nacházely mlýny, hlučná řemesla, průmyslové objekty a chudinské čtvrti.
Proměna nastala až v druhé polovině 19. století, kdy se nábřeží s alejemi staly nejen dopravní komunikací, ale také oblíbenou pěší zónou a místem k bydlení. Do té doby spíše negativní názory na okolí Vltavy se začaly pomalu měnit a započaly se stavět luxusní činžovní domy a veřejné stavby, prezentujících všeobecný rozmach Prahy.
Národní kulturní památka
V současnosti se užívá okolí Vltavy, především náplavky sloužící pro přistávání a kotvení lodí, k zábavě a trávení volného času. Nejen z toho důvodu jsou podél břehu zakotvené lodě, z nichž některé slouží jako restaurace. Jednou ze zakotvených lodí je i historický kolesový parník Vltava, jehož zrestaurovaný interiér včetně strojovny si budou moci v rámci dvouhodinové plavby zájemci prohlédnout.
Parník Vltava je jedním ze dvou posledních velkých kolesových parníků plujících po Vltavě. V roce 2013 byl prohlášen za národní kulturní památku. Na jeho palubu vstoupili první cestující v roce 1940, zahajovací plavba tehdy mířila do Štěchovic. Během let pak prošel několika rekonstrukcemi. V roce 1991 byl přestavěn na restaurační parník, který si přesto dodnes zachoval svůj historický půvab.
Psali jsme také:
Kateřina Bečková: Vltava a její břehy 1
Čtěte na TV Bydlení:
Festival Open House Praha 2019 skončil. Otevřenými budovami prošlo více než 76 000 návštěv