25. 9. 2022
/ Autor: Štěpánka Šulanová, foto: plato-ostrava.cz, zdroj: plato-ostrava.cz
V nově zrekonstruovaných prostorách bývalých ostravských jatek zahájila činnost galerie umění PLATO. Po zhruba šesti letech tak získává zázemí odpovídající současným evropským standardům. PLATO zahájilo fungování v nových prostorách výstavou Optimalizované bajky o dobrém životě, jejímž prostřednictvím reaguje na původní funkci budovy. Autorem rekonstrukce stavby je Robert Konieczny.
Historický objekt jatek pochází z konce 19. století. Rekonstrukce proměnila roky chátrající budovu na moderní galerii s jedinečnou podobou a geniem loci. Návštěvníci zde najdou nově pět výstavních sálů, unikátní je především zcela nové řešení otočných stěn, díky kterému se jednotlivé sály dají propojit či přestavět. Autorem rekonstrukce stavby je evropsky proslulý architekt a průkopník pohyblivé architektury Robert Konieczny.
Nové inovativní technické řešení pohyblivých stěn přináší revoluční myšlenku, tedy přenést umění mimo budovu. Díky strojnímu mechanismu se totiž těžké konstrukce stěn mohou otáčet a zvenčí tak otevírat výstavní prostory. Umělci proto získali kompletně nové výstavní možnosti a umění doslova může vyjít do prostoru kolem budovy, který se tím rovněž stává výstavním prostorem.
Chátrající budovu koupilo město pro svou příspěvkovou organizaci v roce 2016 spolu se sousedním hobbymarketem. „To, co původně vypadalo jako přítěž, tedy opuštěný Bauhaus, se velmi rychle ukázalo jako výhoda. Získali jsme zpět tisíc metrů čtverečních k experimentování a souběžně i vyhlídky na fungování na úrovni švýcarské kunsthalle,“ komentuje ředitel PLATO Marek Pokorný. Rekonstrukce, jejímž zadavatelem i investorem bylo město Ostrava, trvala od prvního záměru v podobě jednostránkového konceptu po kolaudaci stavby rekordně krátkých sedm let.
Širokou nabídku programů zde najdou školy i rodiny s dětmi. Novinkou je pravidelný odpolední klub pro děti během pracovního týdne.
Mohlo by vás zajímat
Historické budovy
Městská jatka v Ostravě
Cihelná stavba vznikala po etapách dle severočeského odborníka na industriální architekturu Antona Mollera. Nejdříve vznikla část v historizujícím pojetí (stav. Oscar Mratschek), kdy na počátku minulého století byla přistavěna Ignazem Felixem druhá etapa s mohutnou věží. Další partie - omítaná - vznikla na počátku dvacátých let, ta však byla během nedávné rekonstrukce odstraněna a nahrazena novostavbou. Jatky postupně chátraly a nakonec byly léta opuštěné.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Rekonstrukce městských jatek v Ostravě přináší zcela unikátní řešení pohyblivých stěn
Záchrana památkově chráněných městských jatek v Ostravě je u konce, kolaudační rozhodnutí k užívání budovy bylo vydáno začátkem května, tedy dva roky po zahájení stavebních prací a šest let od odkupu objektu městem Ostrava. Ještě pár týdnů zde budou probíhat dokončovací práce, veřejnost ale už do nově opravených prostor může nahlédnout. Historický objekt pochází z konce 19. století. Rekonstrukce proměnila roky chátrající budovu na moderní galerii s jedinečnou podobou a geniem loci. Návštěvníci zde najdou nově pět výstavních sálů, unikátní je především zcela nové řešení otočných stěn, díky kterému se jednotlivé sály dají propojit či přestavět.