25. 5. 2024
/ Autor: Štěpánka Šulanová
Jablonec nad Nisou připravuje obnovu funkcionalistické Kantorovy vily v Palackého ulici. Tu město koupilo v roce 2017, jedná se o památkově chráněný objekt, který je přístupný zatím jen příležitostně nebo předem objednaným skupinám. Dům by se měl nově dočkat rekonstrukce.
Na přestavbu vily vyhlásilo město architektonickou soutěž. „Hledali jsme tým, který je schopen rekonstruovat dům, ale i kurátora a vlastně výtvarníka nebo někoho, kdo dokáže interpretovat příběhy, které prostřednictvím té vily chceme návštěvníkům vyprávět. Je to jednak příběh rodiny Kantorů, která zde bydlela, a zároveň to je samozřejmě příběh architekta Kulky. A je to vlastně i příběh Jablonce v té pohnuté době, kdy dům byl stavěn a následně jen velmi krátce užíván původním majitelem," doplnil náměstek Jakub Chuchlík.
Do soutěže o návrh revitalizace vily se přihlásilo 28 studií a ateliérů, do užšího kola jich postoupilo pět. Zvítězil návrh pražského ateliéru Objektor architekti. „Budeme se snažit zachránit všechno, co tady zůstalo a bylo navržené architektem Kulkou. Budeme to s maximální pečlivostí vracet do původního stavu a repasovat a nakládat s tím co nejvíce šetrně, jak jen to půjde. Bohužel se toho ale zase tolik nedochovalo, ty intervence v 60. letech byly poměrně razantní," řekl architekt Jakub Červenka.
Práce na revitalizaci domu by měly odstartovat v příštím roce. V roce 2026 by se měla vila otevřít veřejnosti, a to včetně zahrady, která se promění ve veřejný prostor. Přízemí domu bude sloužit jako společenský prostor provázaný se zahradou, původní garáž bude využita jako přednáškový sál, dětské pokoje mají funkci edukačních místností, poslední podlaží s terasou se promění ve výstavní prostor.
Objekt byl vystavěn v roce 1934 podle projektu Heinricha Kulky, žáka a blízkého spolupracovníka klasika moderní architektury Adolfa Loose. Vilu si nechal postavit lékař Alfréd Kantor a jde o jeden z nejcennějších objektů tohoto stylu v regionu.
Čtyřpodlažní dům připomíná slavnou Müllerovu vilu v Praze. I když prošel v 60. letech necitlivou přestavbou, stále je zde řada zachovalých původních prvků navržených Kulkou.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Jablonec vyhlásil soutěž na proměnu Tyršových sadů
Město Jablonec nad Nisou vyhlásilo krajinářsko-architektonickou soutěž na návrh proměny Tyršových sadů. Cílem je proměna tohoto prostoru včetně přilehlého území. Město by rádo vytvořilo místo, které by se přiblížilo původnímu stavu z 19. století v kontextu současného Jablonce.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Starou fasádu jabloneckého muzea ozdobí speciální skla podle návrhu Terezy Šváchové
Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou bude mít novou fasádu. Nebo spíš tu starou z 60. let 20. století doplní speciální skla, která navrhla Tereza Šváchová z architektonického studia uncut. Jedná se o vítězný návrh otevřené soutěže na výtvarné ztvárnění vnějšího pláště betonové přístavby, takzvaného Pelantova schodiště.