Památník Tomáše Bati ve Zlíně se pyšní kabátem z unikátního skla
Zásluhou českých sklářů je Památník Tomáše Bati ve Zlíně opět využíván ve své původní podobě a ke svému původnímu účelu. Místo má totiž dlouhou historii, po 85letech se objekt konečně dočkal důstojné opravy.
Památník Tomáše Bati z roku 1933 patří k vrcholným dílům zlínského funkcionalismu, jeho autorem byl významný architekt F.L. Gahura. Svému poslání přestal sloužit v roce 1944, kdy byl při válečném bombardování Zlína silně poškozen jeho skleněný plášť. V roce 1954 byl Památník přestavěn na koncertní sál a galerii a přejmenován na Dům umění. Původní fasáda Památníku z katedrálního skla byla během 2. světové války z velké části zničena. Její částečná oprava proběhla až na podzim roku 1946. Zdržení opravy bylo způsobeno mimo jiné i tím, že bylo v té době obtížné získat tak velké množství skla. Celková výměna skel tedy nikdy neproběhla a jednotlivé poškozené tabule byly v průběhu dalších let měněny za různé, i odlišné, druhy ornamentních skel.
Aby bylo možné vdechnout místu původní vzhled, bylo potřeba především vytvořit identické sklo katedrálního typu, což se jevilo, jako velmi obtížné. Skleněná fasáda ale nakonec mohla být kompletně obnovena díky závodu Barevka v Dubí u Teplic, který je jediným závodem v Evropě na výrobu ornamentního skla v rámci Skupiny AGC. Naštěstí se totiž z původních skel zachovala alespoň malá část, díky které bylo možné vyrobit nové sklo.
Nový vzor vznikl otiskem původního vzoru ornamentního skla, které se zachovalo na původní fasádě Památníku, záměrem bylo zachovat přesnou kopii včetně nedostatků. Na přestavbu bylo použito celkem 1660 m2 skel o rozměrech 320cm x 185cm a tloušťce 5mm.
Poprvé se po rekonstrukci dveře Památníku Tomáše Bati, světově uznávaného architektonického klenotu, otevřely pro veřejnost 28. října 2018 v rámci oslav 100. výročí vzniku Československa.
Sklo se stalo nedílnou součástí architektury. Je používáno ve složitějších aplikacích. S tím jsou spojené stále vyšší nároky architektů, projektantů a investorů na kvalitu montáže a především samotného výrobku. S tímto vědomím pracují zkušení sklenáři v síti Glastetik výhradně se skly ze skláren AGC.
Psali jsme také:
To svět neviděl: Nová technologie zbavuje sklo nežádoucích odlesků
Casino nemusí být jen tuctová herna, černá designová skla dodávají interiéru punc luxusu