26. 7. 2023
/ Autor: Štěpánka Šulanová
Larischova vila je známá také jako Zámeček, v roce 1885 si ji uprostřed borového lesa na východním okraji Pardubic nechal vystavět hrabě Jiří Larisch-Mönnich podle návrhu architekta Františka Schmoranze. Hrabě vilu využíval zejména v období honů a Velké pardubické. Později vila několikrát změnila majitele. Na obnově budovy spolupracuje hejtmanství od roku 2016 a bude i nadále pokračovat.
Podle aktuálních informací Pardubického kraje bude pokračovat podpora pro Larischovu vilu v Pardubicích, jejímž vlastníkem je Československá obec legionářská. „Prozatím jsme v několika letech poskytli částku téměř 25 milionů korun a v letošním roce schválili krajští zastupitelé dalších pět milionů korun,“ uvedl hejtman Martin Netolický, který také připomněl, že kraj podporuje záchranné práce ve vile již od roku 2016. „První příspěvek jsme poskytli na sanaci dřevěných částí napadených dřevomorkou. Poté jsme pokračovali odstraněním havárie a zprovozněním věže, opravou fasády křídla hlavní budovy a dokončením pietních místností v suterénu. Stávající příspěvek by měl sloužit na dokončení oprav oken s výměnami vnějších křídel a dokončení oprav zbývajících fasád tak, aby byl objekt ze všech pohledových stran opravený,“ nastínil další postup hejtman Netolický.
Rekonstrukce je zhruba v polovině. Na opravy přispívají také město Pardubice a od Ministerstva kultury by legionáři letos měli dostat další peníze.
Larischova vila má za sebou pestrou historii. Za druhé světové války byla dějištěm heydrichiády, v roce 1942 nacisté v jejím sklepení vyslýchali spolupracovníky výsadkářů ze skupiny SILVER A a také obyvatele Ležáků. Vyslýchaní byli následně popraveni na nedaleké střelnici.
V roce 1956 se Zámeček stal majetkem národního podniku Tesla Pardubice a později patřil společnosti Faxconn. Sloužil firemní administrativě. Roku 2009 byla vila prohlášena kulturní památkou.
Legionáři získali vilu od Foxconnu v roce 2015. Postupně i s pomocí dotací od kraje a města ji opravují. Odstraňují hlavně havarijní stavy, opravili například mohutnou věž objektu.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
O vilu Klára v Litomyšli mají zájem tři investoři
O tom, že jeden z architektonických skvostů města Litomyšl je na prodej jsme vás v minulosti již informovali. O dominantu zámeckého návrší, která roky chátrá, je ale nyní zájem. V novém zadávacím řízení se přihlásilo pět zájemců, dva však nesplnili podmínky, s ostatními chce vedení města jednat.
Mohlo by vás zajímat
Zajímavá místa a památky
Sklárna Elias Palme
Bývalá sklárna Elias Palme v Kamenickém Šenově jistě patří mezi jednu z nejvýznamnějších staveb v severočeském sklářském regionu. Zajímavý je i její příběh. Z kdysi slavné továrny, která dodávala lustry do celého světa, je v dnešní době doslova ruina.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Rekonstrukce ikonického kina Vesmír v Trutnově se blíží do finále
Kino Vesmír vzniklo v roce 1928 podle projektu architekta Richarda Brosche z České Lípy. Budova patří k významným trutnovským stavbám. Od poloviny roku 2021 probíhá rekonstrukce objektu, která by mohla být dokončena na přelomu jara a léta letošního roku.