12. 12. 2022
/ Autor: Štěpánka Šulanová, foto: A8000
Vlaková doprava je na vzestupu. Rekonstrukce hlavního nádraží se netýká jen Prahy a Brna, ale i Plzně. Památkově chráněná budova hlavního nádraží je přibližně v polovině kompletní rekonstrukce, která vrátí nádraží architektonickou kvalitu a život do nevyužívaných prostor. Nejvíce se změní běžný pohyb cestujících.
Hlavní nádraží v renesančním a secesním slohu patří k architektonickým dominantám Plzně. Zajímavostí je, že na rozdíl od většiny výpravních budov v České republice, stojí uprostřed kolejiště.
Obnova 115 let starého objektu začala loni v květnu, plynule navazuje na modernizaci kolejišť a nástupišť. Hotovo by mělo být do konce roku 2023. Aktuálně se pracuje na obnově střechy, opravují se poškozené krokve hlavní kupole a také horní věžičky. Obnovou prochází i fasáda. Takto komplexní rekonstrukcí budova zatím nikdy neprošla.
Ateliér A8000 je autorem návrhu nového interiéru. Nejvýraznější změna se odehraje především v horní hale, která se stane obchodní pasáží. Novinkou budou také dva eskalátory, které propojí horní halu s centrálním prostorem. Nádraží by po rekonstrukci mělo získat zpět svou noblesu.
Cestující budou moci nově využít přehledný centrální prostor pokladen, nakoupit si v rozšířené obchodní pasáži nebo si zajít před odjezdem na oběd do restaurace na nástupišti. Barevnost výmalby se navrátí k původní krémové a šedé. Hlavní halu doplní replika původní historické dlažby. Interiér získá odolný sedací nábytek z litého materiálu, jako je corian. Exteriér s interiérem propojí nové celoprosklené dveře.
Zásadní úpravou projdou také centrální pokladny pro prodej jízdenek i informační centrum. Cestující si budou moci koupit jízdenky od všech přepravních společností na jednom místě, což dosud nebylo možné.
Historické části nádraží jsou renovovány s respektem tak, aby spolu nové a staré bylo ve vzájemné harmonii.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Město na vodě plné udržitelných moderních technologií, takové jsou plány studia A8000 na jezeře Medard na Sokolovsku
Medard je v současné době největší umělé jezero v České republice. Lokalitu u Sokolova teď čeká radikální proměna. Na základě vypsané soutěž na urbanistickou studii okolí jezera byl vybrán architektonický ateliér A8000, který se zde postará o velmi zásadní proměnu. Ta místo v měsíční krajině promění na atraktivní lokalitu k bydlení a rekreaci. Jde o ojedinělou a rozvojovou oblast v těsné blízkosti vzniklého jezera Medard. To bylo vytvořeno v rámci rekultivace a revitalizace po ukončení těžby hnědého uhlí zatopením lomové lokality Medard – Libík. Těžba zde byla ukončena v roce 2000. Jezero pak bylo napouštěno v letech 2008 až 2016.
Mohlo by vás zajímat
Osobnosti
Martin Krupauer (Atelier A8000)
Martin Krupauer vystudoval fakultu stavební na ČVUT a architekturu na AVU v Praze. Od roku 1989 vedl spolu s Jiřím Stříteckým ATELIER 8000, hlavním sídlem v Českých Budějovicích a pobočkou v Praze. Po smrti Stříteckého v roce 2012 vede atelier sám. Je hostujícím architektem Slovenské komory architektů, přednáší o architektuře a regionálním rozvoji v Praze, Českých Budějovicích a na dalších místech. Několikrát byl členem mezinárodních porot architektonických soutěží.
Mohlo by vás zajímat
Architekti
Atelier A8000
Atelier 8000 v Českých Budějovicích funguje od roku 1989. Založili ho dva čeští architekti Martin Krupauer a Jiří Střítecký. Po smrti svého kolegy Martin Krupauer pokračuje ve vedení ateliéru a dnes má v týmu přes padesát spolupracovníků v Praze a v Českých Budějovicích.