24. 10. 2023
/ Autor: Štěpánka Šulanová
Zítra začíná v Plzni před Západočeským muzeem panelová výstava, která ukáže architektonickou studii adaptace a přestavby chátrajících městských lázní v Plzni. Budova z roku 1931 dlouhodobě chátrá a nemá využití. V budoucnu by zde mělo vzniknout multikulturní centrum.
Památkově chráněnou budovu koupil Plzeňský kraj loni v říjnu. V objektu by mělo vzniknout multikulturní centrum, které nabídne klubovny, společenský sál a kanceláře pro krajské i neziskové organizace. Umístěny by zde měly být i sbírky Západočeské galerie.
Kraj na rekonstrukci cenné budovy ovšem nevyhlásil architektonickou soutěž, což se v uplynulých měsících stalo velmi diskutovaným tématem. Studii svěřil úřad přímo týmu pražského studia Evy Heyworthové. Rozhodnutí kritizovala v otevřeném dopise kraji asi třicítka architektů.
Pro obnovu lázní zvolil kraj metodu Design&Build, kdy bude vítězný dodavatel projektovat i stavět. Výběrové řízení vyhlásí v první polovině příštího roku. Stavba by měla začít nejpozději na jaře 2025 a potrvá více než dva roky. Aktuálně se řeší ještě některé detaily týkající se památkové péče. Kraj se také snaží jednat o dotacích na energetické úspory. Před podpisem už je smlouva na demolice zadní přístavby kotelny, která začne v prvních měsících příštího roku.
Venkovní výstava v Kopeckého sadech představí na jednotlivých panelech architektonický návrh, vizualizace a popíše i nové využití budovy.
Provoz lázní byl ukončen v roce 1993 a od té doby budova chátrala. Město se následně objektu zbavilo výměnou za zhruba desetiprocentní podíl ve společnosti Invest shop, která pak zkrachovala. Několik let bývalé lázně patřily společnosti Amádeus Real. Ta je nabídla městu za 25 milionů, zastupitelé to odmítli s tím, že město pro budovu nemá využití a že jsou na rekonstrukci zapotřebí stovky milionů korun. Lázně se tak několikrát staly předmětem majetkových sporů. Se stavem objektu dlouhodobě nesouhlasí řada Plzeňanů. Podle aktuálních odhadů si investice do přestavby vyžádají zhruba 1,2 až 1,5 miliardy korun.
Mohlo by vás zajímat
Zajímavá místa a památky
Městské lázně, Plzeň
Znáte ten pocit, kdy jdete po ulici a najednou vidíte starý chátrající dům a říkáte si, jak je možné, že je v takto dezolátním stavu? Vždyť je to nádherná budova a určitě má svoji cenu. Tak proč chátrá? My si tuto otázku klademe bohužel až příliš často, a proto jsme se rozhodli odkrýt důvody a hledat možnosti, jak pomoci takovéto budovy oživit. V rámci pořadu se zaměříme na chátrající skvosty z celé republiky.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
O budoucí podobě městských lázní v Plzni budou s veřejností diskutovat odborníci
Částečně památkově chráněný objekt městských lázní v Plzni už dlouhá léta chátrá. V současné době slouží místo jako paintballová střelnice, jedná se přitom o mimořádně vzácnou architektonickou památku, která vznikla v roce 1926 a léta sloužila jako lázně či plovárna. V říjnu tohoto roku budovu odkoupil Plzeňský kraj, který zde chce mimo jiné vytvořit kulturní víceúčelový sál. Část budovy by měla sloužit i pro dětskou zájmovou činnost.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Bývalé městské lázně v Plzni se ještě letos začnou opravovat
Po dlouhých letech chátrání se plzeňské lázně konečně dočkají obnovy. Plzeňský kraj, který objekt v říjnu koupil, zahájí demolici zadního traktu ještě letos. Architektonická soutěž ale vyhlášena nebude, kraj chce do konce roku vyhlásit výběrové řízení na dodavatele rekonstrukce metodou Design & Build.