Podaří se ubránit železniční most před zbouráním?
Správa železniční dopravní cesty plánuje zbourat most, který více než jedno století spojuje pražskou čtvrť Výtoň se Smíchovem. Důvodem je koroze, která dosáhla vyššího stupně, než se předpokládalo. Prosadit bourání nebude jednoduché, proti je řada odborníků a někteří politici.
Po Libeňském mostu přišel na řadu také železniční most, který sto dvacet let spojuje dvě pražské čtvrtě. Na tomtéž místě by mohla vzniknout věrná replika tohoto monumentu.
Důvodem bourání je koroze, která v poslední době dosáhla takového stupně, že bylo nutné uzavřít most pro pěší. Správa železniční dopravní cesty na základě nového posudku tvrdí, že nejlepší bude most zbourat. „Stávající nosná konstrukce je ve výrazně horším stavu, než se původně předpokládalo. V rámci rekonstrukce je nutné vyměnit minimálně šedesát procent prvků s efektem prodloužení životnosti o pouhých třicet let. Tyto nepříliš pozitivní výsledky průzkumu nás přiměly k opětovnému přehodnocení navržené koncepce,“ řekla mluvčí Správy železniční dopravní cesty Kateřina Šubová. Podle ní most přesluhuje už deset let.
Průzkum, který směřuje k demolici mostu, vypracovala společnost SÚDOP za účasti ČVUT. Výhodou takového řešení je podle posudku zkrácení doby výluk na trati a také prodloužení životnosti komunikace na dalších sto let.
Zůstala by jen spodní část
„Vše bude záviset na projednání s orgány památkové péče, příslušnými útvary magistrátu a Ministerstvem dopravy. Teprve po schválení výše uvedené varianty řešení budeme schopni přesněji stanovit předpokládaný termín realizace stavby,“ podotkla Šubová a dodala, že pokud by k demolici došlo, z původního mostu by zbyla jen jeho spodní část.
Ať postaví věrnou repliku ze stejného materiálu
Proti záměru zbourat historickou památku se postavila řada odborníků včetně architekta Jaroslava Zimy nebo historika architektury Zdeňka Lukeše, s nímž se můžete pravidelně setkávat na stránkách TV Architect díky seriálu, v němž právě Zdeněk Lukeš odkrývá „Skryté poklady architektury“
. Proti je rovněž náměstkyně primátorky Petra Kolínská, která říká: „Pokud je most opravdu neopravitelný, podpořila bych v nejzazším případě vznik co nejvěrnější repliky ze stejného materiálu a za použití stejné konstrukce. Je ale nepřijatelné, aby o osudu národní kulturní památky rozhodovala jen Správa železniční dopravní cesty.“
S vyjádřením k celé věci čekají památkáři, pod jejichž ochranou stavba je. Na mostě jsou pracovníci Technické správy komunikací. Ta zde plánuje v září otevřít jednu z lávek pro pěší, druhou pak hodlá otevřít příští rok. Pokud půjde most k zemi, pak jsou práce, za které město platí padesát milionů korun, zbytečné.
red