Podle odborníků už střechy na fotovoltaiku nestačí. Je potřeba zaměřit se i na další části budov
V uplynulých dnech proběhla před budovou Berlaymont schůzka zástupců hodnotového řetězce EU pro fotovoltaiku integrovanou do budov (BIPV) s evropskou komisařkou pro energetiku Kadri Simsonovou. Schůzky se zúčastnili i zástupci společnosti AGC.
Společnosti ISSOL a AGC Glass Europe, jakožto přední představitelé kampaně hodnotového řetězce BIPV, do kterého je zapojeno více než 200 dalších partnerů (od zástupců akademické sféry až po malé a střední podniky), předaly komisařce Kadri Simsonové dopis, v němž žádají přiznání většího významu BIPV v rámci politik EU.
Díky předváděcímu vozidlu AGC bylo možné názorně ukázat některé z nejnovějších technologií BIPV – mimo jiné dokonalou kopii typické „žaluzie“ používané na Berlaymontu, ovšem s integrovanými fotovoltaickými články. Tento prototyp posloužil jako příklad obrovského potenciálu, který má BIPV pro snížení uhlíkové stopy budov v EU.
Cílem bylo ukázat na to, že pokud by byly všechny žaluzie na budově Evropské komise vybaveny BIPV, byly by schopné generovat až 3,09 GWh ročně. To odpovídá roční spotřebě elektřiny v přibližně 800 domácností. Při současných cenách by to za 10 let přineslo úsporu ve výši 3 223 240 EUR, což by bez problémů převýšilo investiční náklady.
Existuje však mnoho dalších nových a inovativních aplikací BIPV, které umožňují, aby do stavebních prvků byly zabudovány fotovoltaické články, to pomůže přeměnit celý fond budov EU na skutečného dodavatele energie.
Abychom mohli splnit požadavky Renovační vlny, což znamená provést do roku 2030 renovaci 35 milionů budov a vytvořit tak až 160 000 dodatečných zelených pracovních míst ve stavebnictví, a také celkový cíl EU, kterým je 60% snížení emisí skleníkových plynů v budovách a pokles spotřeby energie, musíme nezbytně usilovat o hromadné rozšíření všech druhů solárních aplikací. Tedy nejen těch na střechách, ale i na fasádách budov, včetně BIPV.
projekt Hikari, FRANCIE (Lyon) Foto: © AGC Glass Europe, Bouygues Immobilier-SLC, Kengo Kuma & Associates, BET Photovoltaïque Tecsol, BET façades T/E/S/S
BIPV lze instalovat na stávající fasády budov formou esteticky atraktivní, nerušivé renovace. Tak vzniknou zelená pracovní místa na celoevropské i místní úrovni a bude jich víc než se standardními fotovoltaickými produkty. Hodnotový řetězec BIPV EU je připraven se na tom podílet a vyzývá Evropskou unii, aby uznala a výslovně uvedla BIPV jako snadno dostupné řešení v rámci politik EU i v nadcházejících revizích směrnic EU týkajících se energetiky.
Během diskuse si komisařka prohlédla vzorky BIPV, které jsou k dispozici v předváděcím vozidle, a hovořila současně i o významu energetické transformace, stejně jako o přeměnách zastavěného prostředí a důležité roli BIPV v tomto ohledu.
Podle odborníků už jen střechy na fotovoltaiku nestačí. Je tedy potřeba zaměřit se i na zbytky budov.
Komisařka Simonsová otevřený dopis přijala kladně. „Vítáme aktivitu 200 sdružení, malých a středních podniků a univerzit, které vyzývají k lepšímu uznání fotovoltaiky integrované do budov. Potřebujeme nová inovativní řešení, jako je BIPV. Abychom splnili cíle Zelené dohody pro Evropu, musí naše politiky zahrnovat různé typy solárních technologií.''
Psali jsme také:
- Sklo se stává dominantním materiálem interiérů
- Významná česká sklářská společnost představuje novou kolekci lakovaných skel
- Čeští skláři navrhují designová, a navíc přírodě prospěšná skla
- I nástěnka v kanceláří může vypadat jako designová skleněná plocha
- Nejstarší lázně ve střední Evropě si zachovaly i po rekonstrukci výjimečnost, a to i díky českým sklářům
- Ploché sklo od evropské přední sklářské společnosti šetří peníze i energii
- Památník Tomáše Bati ve Zlíně se pyšní kabátem z unikátního skla
- To svět neviděl: Nová technologie zbavuje sklo nežádoucích odlesků
- Casino nemusí být jen tuctová herna, černá designová skla dodávají interiéru punc luxusu