30. 1. 2024
/ Autor: Štěpánka Šulanová
Na fakultě architektury ČVUT probíhá v těchto dnech výstava ateliérových prací zimního semestru. Nabízí projekty téměř sedmdesáti ateliérů Architektury a urbanismu, Krajinářské architektury a Designu. Expozice nabízí podrobný pohled na výuku mladé architektonické, krajinářské a designérské generace.
Výstavu ateliérových prací je možné navštívit do 9. února 2024 denně od 9.00 do 18.00 hod.
Expozice představuje práci studentů zaměřující se na témata bydlení, ochrany životního prostředí, památkové péče nebo rozvoje technologií. Dále ukazuje využití umělé inteligence při tvorbě produktového designu. Například studenti konfrontovali své práce s výstupem AI, která dostala stejné zadání. Umělá inteligence může podle studujících designérům a designérkám pomoct dostat se z kreativního bloku a hledat řešení, která by je běžně nenapadla.
Výstava představuje například návrh dílny pro stavbu plachetnice, kterou studující prvního ročníku ateliéru Balejová–Mrázová umístili na Libeňský ostrov v Praze.
Krajinářský ateliér Salzmann se ponořil do příběhu obce Prameny, původně hornického města v bývalých Sudetech. Po válce přišlo o velkou část svých obyvatel i domů, jež musely ustoupit vojenskému výcvikovému prostoru, v devadesátých letech na obec dolehly také finanční problémy. Druhou stranou ekonomického úpadku je zachovalá okolní příroda – součást CHKO Slavkovský les. Cílem studentek a studentů bylo navrhnout komplexní řešení rozvoje, na projektu spolupracovali s ateliérem Redčenkov–Danda a ZAN Amblerová.
Právě těmto stavbám se v zimním semestru věnovali Studentky a studenti ateliéru Sosna–Filsak se pak věnovali dálnicím, jakožto symbolům naší civilizace, které ovšem postrádají okolní architekturu.
Na sídliště Petřiny se vydal ateliér Zmek–Krýzl–Novotný. Prověřoval, zda je možné najít alternativu k blokové zástavbě jako univerzální formě navrhování měst. Projekty mimo jiné představili vestavbou panelového 1+kk do školního ateliéru.
Ateliér designu Jaroš se pak zabýval tradičními materiály. Jedním ze zadání byla práce s litinou. Studující hledali odpověď na otázku, zda jde o zapomenutou technologii, či materiál využitelný v současnosti.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Projekt století je zase o krok blíž: Bjarke Ingels představil studii Vltavské filharmonie
Zakladatel a kreativní ředitel studia BIG Bjarke Ingels představil v Praze aktuální stav studie Vltavské filharmonie. Dánské studio by mělo hotovou architektonickou studii předat již v únoru. Na jejím základě budou moci začít projektové práce, které by měly během tří let vyústit v zahájení samotné stavby.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Město Hradec Králové představilo proměnu Velkého náměstí
Hradec Králové ukázal, jak by mohlo v budoucnu vypadat Velké náměstí. Cílem je vrátit prostor lidem a proměnit ho v dynamické a moderní místo pro setkávání. Po plánovaných úpravách by zde měla vzniknout volná otevřená plocha se zelení přístupná pro chodce, cyklisty, ale nadále i automobily.