22. 6. 2024
/ Autor: Štěpánka Šulanová
Mladí slovenští architekti z ateliéru NOIZ ukázali svůj talent a inovativní přístup k moderní architektuře. Jejich projekt našel místo až na druhé straně Atlantiku - v srdci Mexika. Na poloostrově Yucatán vznikla unikátní vila, která je navržena s ohledem na místní podmínky i klima. Vila přináší nový pohled na luxusní bydlení.
Projekt vily v Mexiku je situován v hustých lesích nedaleko města Tulum. Pro projekt je charakteristická především místní zeleň a pozemek, na kterém vznikla. Ten je totiž samotným objektem předělen na dvě části. Před vilou se nachází zóna lesů a za ní zóna nižšího, ovšem také pro oblast přirozeného porostu, karibské zahrady.
Samotná architektura se však od té místní liší. Přesto je navržena tak, aby co nejvíce respektovala místní podmínky a klima.
Konstrukce podlahy je pomocí nosných stěn zvednuta nad úrovní stávajícího terénu tak, aby umožnila přirozenou ventilaci pod domem. Stejný princip je použit i při konstrukci střechy, která je položena na pěti mohutných betonových trámech. Prostor mezi trámy umožňuje kontrolované provětrávání. Kromě tohoto opatření bylo třeba zajistit i dostatek stínu v interiéru, neboť místo je extrémně slunné. Bylo potřeba vytvořit stinné pobytové plochy uvnitř i v exteriéru. Na straně karibské zahrady je vytvořena velká překrytá terasa, jinak také exteriérová obývací místnost, která rozlohou tvoří přibližně třetinu domu. V nepříznivém počasí je možné ji zavřít skelnými posuvnými stěnami, a přičlenit ji tak k interiéru. Skelné posuvné stěny lemují i interiér, a to ze dvou hlavních stran, nahradily přední i zadní fasádu. Celý prostor je díky tomuto řešení variabilní a mezi interiérem a exteriérem se ztrácejí hranice. Vila byla navrhována s maximálním ohledem k místu. Pro komfort majitelů pak slouží bazén umístěný ve středu karibské zahrady a také věž, která je významnou součástí samotné architektury. Ve věži totiž najdeme jógovnu a výhled na mexické lesy.
V rámci projektu vily v mexické džungli byl navržen i domeček pro hosty inspirovaný tradičními mayskými stavbami.
Mohlo by vás zajímat
Architektura a urbanismus
Samuel Zeman a Andrej Šabo z ateliéru NOIZ
NOIZ je architektonický ateliér, který si dává za cíl vytvářet současnou architekturu s nadčasovým konceptem. Věnuje se projektům interiérů, rodinných domů a také projektům větších obytných a veřejných staveb. Ateliér vznikl v roce 2015 na základě zkušeností a úspěšné spolupráce architektů a dlouholetých přátel. Našimi hosty ve studiu byli architekti Samuel Zeman a Andrej Šabo.