Poznejte architekturu z filmového plátna
Mezinárodní festival Film a architektura už posedmé představí v Praze a ve dvaceti českých a moravských městech filmy o architektuře, urbanismu a designu. Uvede snímky o japonské architektuře, veřejném prostoru i slavných architektonických stavbách z pohledů lidí, kteří v nich žijí. Poznávat architekturu prostřednictvím filmového plátna bude možné od 29. 9. do 5. 10.2018.
Mezinárodní festival filmů o architektuře a urbanismu se koná každoročně na začátku října v Praze a ve vybraných regionech. Posláním festivalu je přiblížit nejdůležitější témata současné architektury, designu a urbanismu širokému publiku skrze filmové médium, vést živý dialog o architektuře, přinášet inspiraci pro města a jeho obyvatele.
Akce probíhá souběžně s festivalem Den architektury a letos poprvé se rozrostl do dvaceti českých a moravských měst. Hlavní osu programu tvoří celovečerní autorské filmy se zaměřením na architekturu, život ve městě a design.
Ve čtvrtek 20. září se v pražském kině Světozor bude promítat životopisný snímek Eames: The Architect and The Painter, jenž představí manželskou dvojici Charlese a Ray Eamesovy. Ti jsou považováni za nejvýznamnější americké designéry dvacátého století a jejich ikonický nábytek se vyrábí dodnes.
Tematika Japonska
Festival Film a architektura je rozdělený do několika programových sekcí. Zaměřeno na Japonsko odpoví na otázky, jak vypadají domovy Japonců, proč si libují v minimalismu a proč se rádi obklopují přírodou. V rámci sekce se bude promítat například film Tadao Ando: From Emptiness To Infinity. To je portrét světového mistra japonského minimalismu, přirozených linií a tradičního řemesla. Ando, nositel prestižní Pritzkerovy ceny, proslul využitím původních materiálů, zejména pohledového betonu, který se objevuje i na sakrálních stavbách, jako jsou například Vodní chrám v Awadži či Chrám světla v Ósace. Jeho stavby jsou k vidění nejen v Japonsku, ale i v Itálii, Německu, Francii či USA. Od režisérské dvojice Beka & Partners, jejichž díla jsou mimo jiné ve stálé sbírce newyorského muzea MoMA, diváci uvidí jejich nejnovější film Moryama-San – první film o noise hudbě, zálibě v artistickém čtení, němých filmech, ohňostroji a japonské architektuře.
Komu patří město?
Druhý film ze stejné režisérské dílny, který bude festival promítat, je Voyage Autour de la Lune – urbanistický deník a intimní příběh města Bordeaux. Komu patří město? Státu, politikům, developerům či občanům, kteří prostor denně obývají a využívají? Nejen tyto otázky si kladou filmy z další festivalové sekce. Diller Scofido + Renfro Reimagining Lincoln Center and the High Line pojednává o úspěšné revitalizaci The High Line, kdy se studiu Diller Scofidio a krajinnému architektu Jamesi Cornerovi podařilo unikátním způsobem spojit veřejný život uprostřed pulzujícího New Yorku s přírodou. Nizozemský snímek Why We Cycle bude z pohledu architektů, ale i psychologů a sociologů vyprávět o vztahu Holanďanů ke kolům.
Kdyby budovy mohly mluvit
S festivalem Film a architektura dlouhodobě spolupracuje také propagátor architektury Adam Gebrian. Ten pro letošní rok vybral několik snímků. Od Berlínské filharmonie přes pařížské Centre Pompidou až po Kahnův Salk Institut v Kalifornii a další zachycuje šest režisérů svůj pohled na tyto epicky konstruované budovy.
Snímek Katedrály kultur představuje z různých pohledů, co by nám budovy řekly, kdyby mohly hovořit. Díky 3D projekci budou diváci moci okusit reálný prožitek z prostředí nejslavnějších institucí. K vidění bude i projekce filmu Last Exit Alexanderplatz, jenž zachycuje probíhající, ale politicky zpochybňovaný a dosud neúspěšný pokus o transformaci bývalého východoněmeckého náměstí Alexanderplatz na špičkovou obchodní čtvrť podobnou Manhattanu. Ve filmu vystupuje mimo jiné významný německý architekt Prof. Hans Kollhoff, který přijal 4. října pozvání do Prahy a po promítání naváže svou přednáškou.
Bližší informace najdete na stránkách festivalu.
nyv