18. 6. 2024
/ Autor: Štěpánka Šulanová
Restauraci s vyhlídkovou věží v Malešickém parku navrhne pro Prahu 10 švýcarský ateliér Amont, který se stal vítězem architektonické soutěže. Stavba by měla vyrůst na místě budov, které jsou v současné době využívány jako zázemí pro údržbu parku.
Odborná komise hodnotila v rámci otevřené architektonické soutěže na novou zahradní restauraci s vyhlídkovou věží v Malešickém parku celkem 21 návrhů. Zvítězil návrh od švýcarského ateliéru Amont z Basileje. Jeho autorem je architekt Logan Michael Allen, se kterým spolupracovali Jonas Løland, Finn-Erik Nilsen a Dawid Roszkowski.
„Cílem architektonické soutěže bylo vybrat nejlepší návrh zahradní restaurace s vyhlídkovou věží, která by doplnila potřebnou občanskou vybavenost parku. Její stavba je posledním chybějícím dílkem návrhu, podle kterého byl park před několika lety revitalizován. Nejde tedy o nový záměr, ale o dokončení rozdělané práce. Autor proměny Malešického parku byl navíc členem odborné architektonické komise,“ říká starosta městské části Martin Valovič a dále dodává: „V soutěži se nám sešla celá řada zajímavých koncepcí a všechny tři nejvýše oceněné návrhy mají vysokou kvalitu, kterou jsme očekávali. Nyní budeme jednat o dalším postupu a podpisu smlouvy na zpracování projektové dokumentace.“
Podle odborníků stavba zřejmě díky své architektuře přitáhne pozornost veřejnosti a stane se dominantou Malešického parku, svým výrazem a měřítkem je ale přiměřená danému místu.
Spojení restaurace a vyhlídkové věže do jednoho objektu je velmi zdařilé řešení. Navíc rozhledna bude poskytovat různé pohledy do daleké krajiny.
Na druhém místě skončil návrh studia blue dot architecture a na třetím ateliéru NEXTLINE architekti.
Malešický park byl v rámci revitalizace přetvořen na park městský s širokou nabídkou aktivit pro krátkodobou pasivní či aktivní relaxaci a rekreaci veřejnosti.
Mohlo by vás zajímat
Veřejné stavby
Petřínská rozhledna
Inspirací pro stavbu rozhledny na Petříně byla Eiffelova věž v Paříži vybudovaná jako součást světové výstavy v roce 1889. Její smělou železnou konstrukci obdivovali i členové Klubu českých turistů, kteří se rozhodli postavit podobnou rozhlednu, byť v podstatně menším měřítku, na temeni kopce Petřína v centru Prahy. Návrh vypracoval jeden z předsedů klubu architekt Vratislav Pasovský (1854-1924), absolvent vídeňské umělecké akademie. Železnou část navrhli inženýři František Prášil a Julius Souček z Českomoravské strojírny.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Z Rozhledny Vysoké Pole na Zlínsku je možné sledovat vznik nové přehrady
Rozhledny patří dlouhodobě mezi oblíbené turistické atrakce. Česká republika je dokonce jakousi velmocí, co se počtu rozhleden týká. Aktuálně je u nás zhruba 500 rozhleden a vyhlídkových věží, většina z nich se pyšní kvalitní architekturou. To se týká také té s názvem Rozhledna Vysoké Pole. Tyčí se mezi stejnojmennou obcí a Vlachovou Lhotou na Valašsku. Její podobu má na starosti zlínský ateliér m.aus architects.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Rozhledny jako symbol české krajiny. „Nechávám se inspirovat okolní krajinou i místní historií,“ říká architekt Pavel Jura
Stavba rozhleden je v České republice velmi rozšířená. Najdeme zde mnoho typů, které se postupem času staly výraznou součástí krajiny, ať už se jedná o kamenné, dřevěné, či ocelové objekty. Architekti při jejich navrhování hledají nejrůznější inspirace, a právě proto je jejich vzhled velmi rozmanitý. Realizace bývá mnohdy náročná vzhledem k vyvýšeným místům, kde jsou umístěny. Musí vyhovovat jak vzhledově, tak konstrukčně. Naprostá většina nových vyhlídek je velmi citlivá k okolní krajině. Dokazují to například i realizace brněnského architekta Pavla Jury z ateliéru JURA ET CONSORTES.