Praha versus Brno: Kde se platí za bydlení víc?
Ceny nájmů za bydlení v Praze v posledních třech letech vzrostly proti Brnu zhruba dvakrát rychleji. V Praze se medián neboli střední hodnota zvýšil o třicet devět procent na šestnáct tisíc sedm set čtyři koruny za měsíc, v Brně stoupl o jednadvacet procent, tedy na jedenáct tisíc devět set osmdesát pět korun. Vyplývá to z údajů portálu Ideální nájemce.cz.
„Hlavním důvodem růstu je nedostatek bytů k pronájmu a pomalá výstavba. Ceny tak táhne nahoru poptávka, kdy lidé aktuální ceny akceptují a na byty se vedou pořadníky,“ uvedl Martin Březina, spoluzakladatel portálu.
Ceny zvyšují i spekulanti
Růst cen podle něj zvyšují také spekulanti, kteří kupují byty jako investici. „Výnosnost v tomto směru se totiž pohybuje dlouhodobě mezi třemi až čtyřmi procenty. Ve většině evropských zemí je sotva poloviční. Investovat do nájemního bytu je tak stále nejlepší konzervativní investicí,“ doplnil Březina.
V Brně podle něj ceny zvyšuje také poměrně vysoké množství studentů vysokých škol, kteří nedosáhnou na koleje. „Největší zájem je tradičně o byty s dispozicí 2+KK," uvedl. V Brně vyjde takový byt na dvanáct a půl tisíce korun měsíčně, v Praze je stejný typ o tři tisíce korun dražší.
Byty 2+KK se v nabídkách realitních kanceláří objevují nejčastěji, více než v pětině případů. Následují byty 1+1 (čtrnáct procent), 1+KK a 3+1 (po třinácti procentech). Nejméně je bytů 4+KK, dvě procenta.
Josefov versus Černá Pole
Ceny se liší také v jednotlivých městských částech. V Praze patří k nejdražším lokalitám Hradčany, Josefov nebo Malá Strana, v Brně střed města, Černá Pole, Jundrov, Sadová nebo Ponava. Například na Josefově vyjde byt 2+KK měsíčně na třicet sedm tisíc korun.
Praha a Brno podle realitních expertů tvoří asi sedmdesát procent trhu s nájemním bydlením. „V obou těchto městech se vyskytují obdobné trendy. Roste cena nájmů a klesá nabídka jak nájemních bytů, tak bytů na prodej,“ řekl Březina.
čtk, nyv