Prahou bude jezdit tramvaj Architektura
Institut plánování a rozvoje (IPR) existuje v Praze již pět let. Vznikl v listopadu 2013 transformací tehdejšího Útvaru rozvoje města (ÚRM). Zatímco před pěti lety městské plánovače téměř nikdo neznal, dnes si na IPR vzpomene každý třetí Pražan. Tato instituce ve spolupráci s Dopravním podnikem představila architektonickou tramvaj, která bude brázdit Prahu celý další rok.
Mezi nejdůležitější projekty z dílny IPR patří paradoxně zejména ty, které nejsou fyzicky ve městě vidět. Jde třeba o nový územní plán Prahy - Metropolitní plán. Ten mimo jiné zamezuje Praze rozrůstat se do šířky a jako první přichází s výškovou regulací. IPR nový plán představil na jaře během tour s informačním kontejnerem.
První vlaštovky
„Nevýhodou naší činnosti je fakt, že vše, na čem pracujeme, se ve městě reálně objeví až za delší čas. Pět let je ale doba, za kterou už v Praze první vlaštovky vidět jsou,“ říká Ondřej Boháč, ředitel IPR a poukazuje zejména na proměnu okolí Národního muzea.
Viditelným přínosem pro hlavní město je také loni otevřené Centrum architektury a městského plánování (CAMP), kam se mohou lidé přijít zeptat na cokoli ohledně budoucnosti Prahy. IPR společně s Dopravním podnikem hlavního města Prahy připravil soupravu 15T nesoucí nápis ARCHITEKTURA, která bude brázdit ulice celý další rok a zvát lidi na výstavy a bohatý program v CAMPu.
Pře(d)stav si Prahu
Tam je až do konce roku k vidění interaktivní výstava Pře(d)stav si Prahu. Ta představuje Strategický plán, který říká, jaká má být metropole v roce 2030. Jelikož jde o jedenáct set stránek odborného textu, IPR ho Pražanům přibližuje formou hry.
„Většinou si lidé myslí, že jsme dům plný architektů. Možná, že někoho překvapí, že v areálu Emauzského opatství, kde se IPR i CAMP nachází, potkáte kromě nich hlavně dopravní specialisty, urbanisty, geografy, ekonomy nebo datové specialisty,“ dodává Boháč.
red