Prahu můžete nyní prozkoumat doslova pod mikroskopem, byla zveřejněna důležitá čísla, podle kterých se “plánuje“ Praha
Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) sesbíral a aktualizoval všechna důležitá data o Praze, která slouží k plánování ve městě. Tzv. Územně analytické podklady obsahují zajímavé informace o stavu a vývoji území hlavního města, o plánovaném rozvoji i nejrůznějších problémech. Najdeme zde ale i informace a čísla z odvětví, jako je doprava či životní prostředí. Všechny zajímavé informace a čísla najdeme pohromadě na adrese uap.iprpraha.cz.
Cílem zpřístupnění dat veřejnosti je navázání na dlouhodobé strategické cíle, mezi které patří například poskytování otevřených dat běžným lidem.
Územně analytické podklady (ÚAP) slouží jako zdroj při plánování rozvoje území včetně přípravy územního plánu města a dalších dokumentací. Jedná se o data, na kterých lze názorně sledovat vývoj hlavního města a jeho dosavadní limity.
„ÚAP jsou zásadním dokumentem pro Prahu, díky kterému můžeme nastavit její správný rozvoj. Věnují se oblastem, jako je aktuální využití území či limity rozvoje a pomáhají nám také plánovat nové čtvrti, jelikož komplexně shrnují zásadní údaje od limitů hluku po potřebu nezbytné infrastruktury,“ říká Petr Hlaváček, I. náměstek primátora.
Aktuální data o městě IPR průběžně sbírá a analyzuje. Každé čtyři roky pak vydává výsledky v podobě uceleného územně plánovacího podkladu. ÚAP 2020 zahrnuje jak obce, tak kraj.
ÚAP se skládá z textové a grafické části. Textová část ÚAP 2020 pro obec je rozdělena do osmi tematických, čtyř komplexních a jedné syntetické knihy. Jde například o knihy Krajina, Město, Dopravní infrastruktura, Veřejná vybavenost či Rozbor udržitelného rozvoje. Grafická část obsahuje čtyři výkresy, které zobrazují hodnoty a limity využití území, záměry na změny v území a problémy k řešení.
„ÚAP obsahují kromě samotných čísel i důležitý kontext, který usnadňuje plánování města a poukazuje na problémy nutné vyřešit v budoucnu. Pokud se zaměříme například na veřejnou vybavenost, dokument nám ukazuje, že v osmnácti městských částech se do školky ročně nedostane 50 až 200 dětí, což je problém, který musí Praha řešit. Dokument však řeší i rozvoj brownfieldů či důležité téma klimatické změny,“ popisuje Ondřej Boháč, ředitel IPR.
Psali jsme také:
- K přípravě územního plánu města Brna poslouží aktualizovaná analýza
-
Zastupitelé Prahy schválili další postup v přípravě koncertního sálu na Vltavské
-
Nejekologičtější evropský projekt se v Praze osvědčil, chystá se další