29. 7. 2024
/ Autor: Štěpánka Šulanová
Pražský Manuál tvorby veřejných prostranství, nástroj zaměřený na zlepšení kvality ulic, parků a náměstí, letos oslavil desetileté výročí. Tento dokument, vytvořený Institutem plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR), se stal klíčovým průvodcem pro tvorbu bezpečných, dostupných a příjemných veřejných prostor v Praze. Byl přeložen do několika jazyků, včetně korejštiny, a inspiroval podobné iniciativy v jiných městech, například v Lisabonu.
Změny ve veřejném prostoru
Manuál, známý také jako „pražská kuchařka kvalitních ulic“, pomáhá městským organizacím a firmám vytvářet prostory, které lidi přitahují, místo aby je odrazovaly. Od jeho zavedení v roce 2014 přináší principy, pravidla a doporučení pro tvorbu veřejného prostoru, řeší dlouhodobě zanedbávané problémy a podporuje kvalitu od celkového konceptu až po detaily.
„Veřejný prostor by měl být neustále diskutován, protože se mění s požadavky každé generace. Mít však kvalitní základ jako je Manuál je nezbytné. Skutečnost, že Praha tento dokument vytvořila před deseti lety a obhájila jej i na evropské úrovni, potvrzuje, že držíme krok s Evropou a někdy ji dokonce inspirujeme,“ říká Petr Hlaváček, náměstek primátora pro oblast územního a strategického rozvoje.
Viditelné změny v Praze
Díky Manuálu bylo revitalizováno mnoho významných míst v Praze, například Smetanovo nábřeží, dolní část Václavského náměstí nebo okolí Národního muzea. Manuál je závazný pro městské organizace a projekty financované z pražského rozpočtu a jeho principy jsou implementovány i v soukromých projektech.
IPR rozvíjí myšlenky Manuálu pomocí tzv. Plug-In dokumentů, které se zaměřují na specifická témata jako jsou umělecká díla ve veřejném prostoru, pražské hřbitovy nebo aktuálně připravované kultivované dopravní značení.
Mezinárodní úspěchy
Manuál byl přeložen do angličtiny, korejštiny a rumunštiny a získal prestižní ocenění Evropské komise za příklad dobré praxe. Praha byla také vybrána mezi 12 měst, která mohla hostit odborníky z celé Evropy. Tito experti z devíti zemí diskutovali o kvalitě veřejného prostoru, přičemž klíčovými tématy byly bezpečnost, přístupnost a ochrana kulturního dědictví.
„Překvapilo mě, kolik věcí už Praha z Manuálu za těch 10 let skutečně stihla realizovat, jako třeba městský mobiliář. Kvalitní veřejný prostor spočívá v detailech a kontinuální péči o něj,“ říká Evelina Ozola, hlavní architektka lotyšské Rigy.
Pražský Manuál tvorby veřejných prostranství ukazuje, jak důležité je mít kvalitní a dobře plánované veřejné prostory. Po deseti letech od jeho vzniku můžeme vidět konkrétní výsledky, které přinášejí užitek obyvatelům i návštěvníkům Prahy. Dokument si můžete stáhnout zde.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Praha vybrala vítěze veřejné zakázky na dostavbu Centra Nová Palmovka, kde bude sídlit Agentura Evropské unie pro kosmický program
Centrum Nová Palmovka bude dostavěno formou design & build. Tato dlouhé roky rozestavěná budova bude po dokončení dostavby sloužit Agentuře Evropské unie pro kosmický program. Praha totiž v uplynulých dnech vybrala vítěze, který se postará o dostavbu, ta by měla být dokončena v roce 2026.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Praha plánuje revitalizovat lokalitu kolem Negrelliho viaduktu
Praha odkoupí osm pozemků v okolí Negrelliho viaduktu od Českých drah. Pozemky se nacházejí v katastru Karlína. Negrelliho viadukt je z urbanistického hlediska bariérou oddělující Karlín od historického města. Město do budoucna plánuje revitalizovat jeho okolí a vybudovat vestavby v obloucích.