5. 3. 2024
/ Autor: Štěpánka Šulanová
Je to už 10 let, konkrétně 3. března 2014, kdy téměř celá shořela slavná beskydská chata Libušín. Postavena byla v roce 1899 podle návrhu architekta Dušana Jurkoviče. Turistická chata sloužila především jako restaurace. Valašské muzeum v přírodě, které je vlastníkem areálu na Pustevnách, rozhodlo po požáru o obnově Libušína a stavba nové chaty začala v létě 2017. Rekonstrukce se ujala společnost Masák & Partner památky s.r.o. a znovuotevření se chata dočkala v polovině léta 2020.
Požár v roce 2014 výrazně poškodil hlavně pravou část objektu, ve které se nachází umělecky nejhodnotnější jídelna. Roubence architekta Dušana Jurkoviče se ale díky ateliéru Masák & Partner vrátila podoba a barevnost z roku 1925. Došlo k výměně starého vytápění za tepelná čerpadla nebo zavedení požárních čidel a moderního plynového hasícího zařízení. Všechny restaurátorské práce byly prováděny ručně původními technologiemi pod dohledem experta. „Doslova jsme lovili v historii tak, abychom poskládali všechny potřebné podklady. Získali jsme fotografie, plány a identifikovali jsme původní stav. Výrazně jsme posunuli také barevnost, která se od dob Jurkoviče zásadně změnila. Byla to moc hezká práce, řekl bych až detektivní,“ říká Jakub Masák, developer a projektant Masák & Partner.
Dřevěná chata Libušín byla otevřena 6. srpna 1899. Její interiér byl vyzdoben freskami a grafity s motivy valašských a slovenských pověstí podle návrhu výtvarníka Mikoláše Alše. Portréty jsou dílem akademického malíře Karla Štaplera. Stavby na Pustevnách vznikaly podle principů skládání a kombinování různých prvků a motivů lidového stavitelství. Byly převzaty jak z lokalit Valašska, tak z lokalit Slovenska. Stavby na Pustevnách mu vynesly označení „Básník dřeva“ a mezinárodní proslulost.
V roce 1947 hrozila stavbám (kromě Libušína a sousední chaty Maměnka tvoří areál i objekty Pustevenka a Valašská zvonice) kvůli jejich špatnému technickému stavu demolice. Podruhé hrozil areálu zánik na přelomu 80. a 90. let, kdy byla kvůli nedostatku peněz zastavena rekonstrukce objektů. Celou situaci navíc komplikoval spor o vlastnictví objektů.
V roce 1995 se vlastníkem areálu stalo Valašské muzeum v přírodě a ve stejném roce byl areál vyhlášen národní kulturní památkou. V roce 1996 zahájilo muzeum rekonstrukci Libušína a Valašské zvonice, které byly zpřístupněny veřejnosti v roce 1999. Ve stejném roce byla zahájena rekonstrukce útulny Maměnka.
Při vyšetřování požáru kriminalisté zjistili, že oheň nebyl založen úmyslně a že ho nezpůsobila závada na elektroinstalaci. Místem požáru vyšetřovatelé určili těleso komína. Případ se poté dostal ke vsetínskému okresnímu soudu, podle obžaloby způsobil neštěstí Pavel Pryszcz z Karvinska, který v roce 2007 zanedbal opravu komínových těles. Okresní soud ve Vsetíně nakonec Pryszcze zprostil obžaloby.
Mohlo by vás zajímat
Revitalizace a rekonstrukce
Jakub Masák z ateliéru Masák & Partner
Masák & Partner památky s.r.o. jsou největší architektonické studio specializované na rekonstrukci historických památek s využitím informačního modelu budovy na světě. Atelier jako takový funguje sice už od roku 1996, zaměřit se na rekonstrukce památek se ale rozhodl Jakub Masák s kolegou Václavem Jankovským kolem roku 2003, a proto ateliér rozdělili na část pro novou výstavbu a část pro rekonstrukce památek. Masák & Partner se pak zabývá současnou architekturou a specializuje se na nízkoenergetické budovy.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Po šestileté rekonstrukci se veřejnosti otevře chata Libušín
Areál staveb na Pustevnách v Beskydech byl vybudován v letech 1897-1899 na objednávku Pohorské jednoty Radhošť podle návrhu architekta Dušana Jurkoviče a stavitele Michala Urbánka. Díky Jurkovičově zásahu se stavby vyhnuly demolici, podruhé hrozil jejich zánik na přelomu 80. a 90. let. V noci z 2. na 3. března 2014 vyhořela chata Libušín. Otevření po rekonstrukci je naplánováno na 30. července.