Přednáška Adama Gebriana: Česká versus zahraniční architektonická praxe
Praxe českých architektonických studií v porovnání se zahraničím. Jak se od sebe liší? Co přitahuje české tvůrce na možnosti odejít do zahraničí a jaké jsou jejich zkušenosti?
Jaké je to pracovat pro věhlasná architektonická studia v zahraničí? Jaký je Norman Foster a jak funguje kancelář BIG? Co motivuje talentované Čechy vyzkoušet práci v zahraničí?
Ve třetí přednášce série Adama Gebriana Expati se vám představí Matěj Draslar, který dlouhodobě působí ve švýcarském studiu agps Marca Angélila.
Norman Foster
Už jako dítě projevoval velké výtvarné nadání a už na škole se zajímal o architekturu, zvláště pak o práce Franka Lloyda Wrighta nebo Ludwiga Miese Van Der Roha. Poté, co v šestnácti letech opustil školu, pracoval v Manchesteru v záložně a následně se připojil k vojenské službě v Royal Air Force. Po skončení služby, v roce 1956, vystudoval na Manchesterské univerzitě architekturu a územní plánování a později studoval na Univerzitě v Yale ve Spojených státech. Po škole jezdil rok po Spojených Státech a čerpal inspiraci. Když se vrátil zpět do Británie v roce 1963, založil architektonickou firmu jménem Team 4 a později Foster and Partners. Od svého tvůrčího debutu s Willisovou budovou, navrhl mnoho staveb v Británii a po celém světě.
Získal více než sto devadesát ocenění za svou práci a získal více než padesát národních a mezinárodních cen v soutěžích. Do šlechtického stavu byl povýšen roku 1990. V roce 2002 obdržel od Mezinárodní unie architektů (UIA) prestižní Cenu Augusta Perreta.
Úterý 18. prosince 2018, 19:00 hodin
CAMP - Centrum architektury a městského plánování
Vyšehradská 51, 128 00 Praha
nyv