Přeměna Smíchova pod taktovkou ateliéru A69. Co obyvatele Prahy čeká a nemine?
Okolí Smíchovského nádraží v Praze čekají velké změny. Co konkrétně se chystá a jak velké budou změny, nejen na to se TV Architect zeptala architektů z ateliéru A69, který bude mít přeměnu na starosti. Přinášíme exkluzivní rozhovor.
Proč vůbec k takové proměně musí dojít?
Změny této části Smíchova souvisejí s proměnou bývalého smíchovského karga na novou městskou čtvrť. Jakousi jižní hranici městského prostředí, za níž už je cítit periferie dnes představuje Knížecí. Teď dojde k posunu hranic a těžiště Smíchova na jih.
Jaké změny po realizaci nastanou?
Nejbližší změnou by měly být proměna Knížecí z autobusového nádraží na náměstí, Radlická ulice dostane východní uliční frontu. Radlická a vltavská strana Smíchova bude pro pěší více propojená živým městským parterem podél nejkomplexnějšího pražského terminálu. Bude svedena doprava z přednádražního prostoru Smíchovského nádraží, který i díky novému parteru získá městské parametry.
Jaké změny nastanou v městské hromadné dopravě?
Dojde k tomu, že se v místě Smíchovského nádraží propojí až jedenáct médií veřejné hromadné dopravy. Bude tedy větší variabilita návazností. Z hlediska stávajících zvyků se až tolik nezmění. Stále bude možné nastupovat a vystupovat na MHD na Knížecí, jak jsou lidé zvyklí, ale nebudou tu už odstavy s čekajícími autobusy. Ty se posunou na novou konečnou, na Smíchovský terminál. V budoucnu by měl k systému MHD přibýt S-bahn a doprava po Vltavě.
Jaká je ústřední myšlenka (filosofie) návrhu této proměny?
Ústřední ambicí i metodou je propojování v jeho různých významech. Takže nejen propojení dnes od sebe izolovaných částí Prahy (Radlická, nábřeží Vltavy), ale i propojování veřejného zájmu s investicemi soukromých developerů, propojování záměrů jednotlivých provozovatelů dopravy. A věříme, že i propojení historického Smíchova s jeho budoucností.
Jaké nové budovy vzniknou?
Celý terminál je koncipovaný jako mozaika jednotlivých staveb, které mohou vznikat v různém sledu z různých investičních zdrojů. Dohromady jsou ale koordinovány tak, aby dávaly smysl a spoluvytvářely jeden funkční terminál. Zapojili jsme stávající stavby, jako historickou budovu nádraží, stavbu metra, doplnili jsme tzv. terminál Dobříšská s parkingem po tisíc aut a zázemím pro cyklisty, bariérový objekt v jižním křídle smíchovského nádraží odstiňující akustickou zátěž z autobusového terminálu a poskytující městský parter této části Nádražní ulice. Samostatnou stavbou je pak zastřešená platforma autobusového terminálu nad kolejištěm.
Nechali jste se inspirovat k návrhu přeměny nějakým zahraničním projektem?
Konkrétní příklad jsme nesledovali, ale nacházíme řadu podobností. Když sledujete stejné cíle, logicky dospějete k podobným řešením. Nejsem si ale jistý, zda někde ve světě existuje tak komplexní terminál s tolika možnostmi, jaké se nám rýsují právě na Smíchově.
Kdy by se mělo začít s přeměnou a kdy by měla být kompletně hotová?
S přeměnou se už prakticky začalo. Probíhající demolice a čištění kolejiště bývalého karga je první v pyramidě navazujících kroků. Výsledkem by měla být nová polyfunkční čtvrť spojující v sobě vše, co dělá město městem, bydlení, práce, vzdělávání, rekreace... A hlavně propojení okolních částí města, které jsou navzájem blokovány neprostupností velkého území karga. Vzhledem k složitosti a rozsáhlosti nemá tento projekt stanovené finální datum, ale je překvapivé, jakou dynamiku proces získal, v momentě, když se na něm shodly všechny zúčastněné strany.
nyv