Přes Airbnb by se mohlo v Praze ubytovat najednou více než 18 700 lidí
Na světě je nová analýza o Airbnb, která mapuje aktuální stav v oblasti krátkodobých ubytovacích služeb v Praze. Studie ukazuje, že většina bytů na Airbnb se soustředí hlavně do historického centra Prahy. Praha přichází s návrhem zákona, aby mohla tyto služby pro turisty regulovat podobně jako jiné evropské metropole.
Studie také ukazuje, že v červenci letošního roku hostitelé v Praze nabízeli celkem 6972 ubytovacích jednotek přes Airbnb, tedy o 7 000 méně než v roce 2019. Je tedy vidět, že na provozování se podepsala pandemie. Největší počet těchto bytů se stále nachází v historickém centru, na Starém Městě zabírají 14,5 % všech bytů. Absolutně nejvíc jich je pak na Novém Městě. Zajímavé je, že jeden hostitel mnohdy spravuje až 10 jednotek. Přes Airbnb by se mohlo v Praze najednou ubytovat více než 18 700 lidí. Většina nabídek Airbnb v Praze jsou samostatné byty a domy, jen nepatrnou část nabídek pak tvoří lůžka ve sdílených pokojích s ubytovatelem.
V analýze jsou zmíněné také jednotlivé přístupy evropských metropolí k fenoménu krátkodobého ubytování. Velmi časté je omezení počtu dnů v roce, kdy se může nemovitost poskytovat turistům. V Paříži je to 120 dní, v Amsterdamu dokonce jen 30 dní.
„Žádali jsme poslance o změnu živnostenského zákona, abychom mohli omezit počet přenocování v jednom roce nebo stanovit maximální počet ubytovaných osob. Minulá sněmovna ovšem náš návrh na změnu zákona do voleb neprojednala, a protože podle zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny nelze až na výjimky v novém volebním období v Poslanecké sněmovně projednat návrhy, které nebyly projednány a rozhodnuty v období minulém, Praha svůj návrh musela podat znovu. Učinili jsme tak bez odkladu, okamžitě poté, co si Poslanecká sněmovna na své první schůzi zvolila vedení,“ říká radní Hana Kordová Marvanová.
Všichni poskytovatelé krátkodobého ubytování u nás mají povinnost odvádět poplatek z pobytu. Také online platformy mají povinnost sdílet informace s českými úřady. Pokud tak neudělají, hrozí jim až milionová pokuta. Problém je pak v tom, že naprostá většina platforem sídlí v zahraničí, je tak složitější vymahatelnost.
Psali jsme také: