Přestavba části automatických mlýnů v Pardubicích na galerii pokračuje podle harmonogramu
Celá přestavba zatím trvá sedm měsíců. Skončit by práce měly v dubnu 2022. Investorem je Pardubický kraj, který tam přestěhuje Východočeskou galerii.
Hejtmanství přestavuje nejcennější část areálu, kde byla výroba. Stavbu navrhl architekt Josef Gočár a je národní kulturní památkou. Zachovalé mlynářské technologie zde budou vystaveny jako exponáty.
Aktuálně se odhalily původní betonové podklady. Na jaře by se měla odkrývat střecha a do konce příštího roku se pak bude převážně bourat.
Galerii v bývalých mlýnech navrhli architekti Petr Všetečka, Robert Václavík, Tereza Novotná, Karel Menšík a Kajetán Všetečka z ateliéru Transat. "Stavba je v původním Gočárově pojetí výrazně exteriérová, uvnitř to byla světská záležitost. Kulturní roli uvnitř vyjadřujeme novým vedením světla," řekl Petr Všetečka.
Po dokončení bude mít budova nadále obnažené zdivo a industriální patinu. Novodobé venkovní schodiště dělníci už ze staré stavby odstranili. Vrátí se sem také historická okna, která budou mít pouze pozměněné otevíraní.
Velkoryse koncipované výstavní prostory nabídnou kurátorům nové možnosti a návštěvníkům výjimečné zážitky.
Investice vyjde kraj na 373 milionů korun, z evropských fondů získá 110 milionů korun, 13 milionů korun z národních zdrojů. Část mlýnů koupily od manželů Smetanových kraj i město Pardubice, samosprávy za ně vydaly 36,5 milionu korun. Mlýny nevyrábějí od roku 2013. O celý areál Pardubice zájem neměly a nabídku odkupu nepřijaly.
Mlýny se stavěly na zakázku pro bratry Winternitzovy v letech 1909 až 19011. Po požáru v roce 1919 byly budovy opraveny a získaly nové přístavby, další přibyly v druhé polovině 20. století. V novodobé historii vlastnila areál soukromá firma, v roce 2013 přestala vyrábět.