8. 7. 2022
/ Autor: Štěpánka Šulanová
Vltavská filharmonie již zná svou budoucí podobu. Nový koncertní sál v Praze postaví ateliér Bjarke Ingels Group, po světě známý pod zkratkou BIG. Jedním z oceněných návrhů mezinárodní architektonické soutěže o podobu Vltavské filharmonie byl i renomovaný norský ateliér Snøhetta. Jako svého lokálního architekta si vybral společnost AFRY. Jaký příběh stojí za soutěžním návrhem a co vše by toto impozantní ztvárnění Pražanům přineslo?
Architektonická, projektová a konzultační společnost AFRY figurovala v roli lokálního architekta ateliéru Snøhetta a zodpovídala tak za komplexní místní podporu soutěžního projektu. Vltavská filharmonie v jejich pojetí představuje spíše kulturně-společenskou platformu než budovu. „Praha je morfologicky velmi zajímavá, naše ztvárnění tak připomíná posun litosférické desky nesmírnými a násobícími se silami. Každý návštěvník by měl být také ohromen všudypřítomnou provázaností filharmonie s Vltavou,“ doplňuje Petr Zeman, vedoucí ateliéru architektury a pozemních staveb AFRY CZ.
Snøhetta pochází z Osla, AFRY ze Stockholmu. Skandinávský tým tak kladl obrovský důraz na životnost, kvalitu zvolených materiálů a udržitelnost. „Představili jsme environmentálně, ekonomicky i společensky odpovědnou budovu. V maximální možné míře by využívala materiály z lokálních zdrojů. Takové, které rezonují s českou kulturou a historií stavitelství, zejm. tedy místní kámen a dřevo,“ vysvětluje Petr Zeman.
Mohlo by vás zajímat
Architekti
Ivo Šimek, ředitel AFRY CZ
Společnost AFRY CZ je moderní projektová, inženýrská a konzultační firma. Od roku 2010 je společnost součástí mezinárodní skupiny AFRY, která působí v oblastech architektury, energetiky, digitálních řešení, průmyslu, stavebnictví, infastruktury a technologií po celém světě. Ředitelem společnosti pro Českou a Slovenskou republiku je pan Ivo Šimek.
Střecha návrhu je zelená, a nabízela tak mnoho výhod. Omezila by účinky městského tepelného ostrova a také zamezila pronikání tepla do budovy během horkých dní. Tvořila by rovněž retenční vrstvu během silných dešťů. Ve dvou terasách představovala jak upravenou krajinu, tak divokou louku a byla by neustále veřejně přístupná.
Celá lokalita Vltavské filharmonie představovala ideální místo pro městskou rekreaci v zeleni s výhledem na historické dominanty Prahy. Proto také autoři návrhu chtěli na nejvýše položeném náměstí vysadit švestkový sad.
„Interiér filharmonické pasáže a obálka jednotlivých sálů byly zamýšleny ze žulových kvádrů tvarovaný technikou diamantového brusu. Jednotlivé sály měly připomínat kameny, které po staletí omílala Vltava. Interiér ze zimního dubu měl být kontrastem k řece,“ vysvětluje záměr studia Snøhetta Dominik Pleva, hlavní architekt AFRY CZ.
Do mezinárodní architektonické soutěže o podobu Vltavské filharmonie se přihlásilo celkem 115 týmů z 25 zemí. Návrh ateliéru Snøhetta byl mezi oceněnými návrhy a celkově se umístil pátý. „Byli jsme poctěni pozváním Prahy, abychom se soutěže zúčastnili, vítěznému týmu gratulujeme.“ říká Snøhetta.
Mohlo by vás zajímat: