Přijďte se posadit na „Pražské židle“
Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR) rozestaví židle a stolky. Stane se tak v dubnu v rámci projektu, jehož cílem je kultivace hlavního města. K dispozici bude přes šedesát lokalit. Letos se židle a stolky nebudou zamykat.
Projekt Pražské židle & stolky letos proběhne již potřetí. Do otevřené výzvy pro provozovatele židlí a stolků se mohli přihlásit občané, spolky, soukromé subjekty či kulturní instituce. V rámci projektu budou na různých stanovištích v hlavním městě rozestavěny židle a stolky, u nichž se lidé mohou zastavit, posadit se, pojíst, pracovat nebo prostě jen odpočívat.
Stane se tak v dubnu a nábytek bude k dispozici až do podzimu. V té době bude uklizen kvůli chladnějšímu počasí.
Hledá se potenciál
Smyslem této akce je vytipování dosud nevyužívaných prostranství hlavního města a vyzkoušení jejich potenciálu. Židle a stolky budou umístěny v prostorách, pro něž se dosud nenašlo využití a prostřednictvím četnosti, s jakou se tam lidé usadí, by pak mohlo dané prostranství získat svůj smysl. Projekt má za cíl také kultivovat pražská místa, která svou funkci již mají, ale jejich využití by se mohlo zlepšit. „Zájem ze stran správců a uživatelů svědčí o tom, že Pražané se rádi účastní kultivace veřejných prostranství, ale také o tom, že možnost kvalitního posezení ve městě stále chybí,“ vysvětluje náměstkyně primátorky hlavního města Prahy Petra Kolínská.
V pilotní sezoně, před třemi lety, byly židle umístěny pouze na osmi místech. Loni se jejich počet zpětinásobil a tento rok budou židle k dispozici ve více než šedesáti lokalitách. Mezi nové lokality patří například kampus Albertov, Kasárna Karlín, parky Jezerka, Klamovka či Sacre Coeur, vnitroblok Corsa Karlín, sídliště Ďáblice, ostrov Štvanice nebo Strossmayerovo náměstí.
Už žádné řetězy
Novinkou letošního ročníku projektu bude fakt, že židle a stolky nebudou stát na místě v řetězech. V minulosti tomu tak bylo pouze na vybraných místech, tentokrát se to bude týkat všech lokalit. Architekti z IPR se pro projekt inspirovali v New Yorku, Kodani, Curychu či Stockholmu. „Rozhodli jsme se, že židle a stolky letos nebudeme zamykat stejně jako v Kodani nebo v New Yorku. Věříme, že Pražané důvěru města ocení,“ říká ředitel Institutu Ondřej Boháč.
Umístění židlí a stolků bez zabezpečení bylo ostatně jedním ze závěrů loňského ročníku. K dalším bodům, které daly letošnímu ročníku směr, jímž se organizátoři ubírali, patří „vyzkoušet širší škálu rozmístění židlí a stolků, tj. volnější rozmístění v rámci vytipovaných prostranství, nikoliv pouze utváření velkých skupin, vhodné je také zvážit, zda pro některé další lokality nepořídit těžší židle, které se dají obtížněji odnést“.
nyv