Přípravy na vodním koridoru Dunaj–Odra–Labe mají od vlády zelenou, první etapa vyjde na 15 miliard
Přípravy první části koridoru na řece Odře mezi Ostravou a polskými hranicemi posvětila vláda. Jedná se tak o první krok k připravovanému projektu Dunaj-Odra-Labe. Podle ministra dopravy Karla Havlíčka je to také jedna z cest, která v budoucnu podpoří ekonomiku v Moravskoslezském kraji. Práce na propojení polské Koźle s ostravskou částí Svinov by mohly začít v roce 2030. Novinky oznámil ministr na tiskové konferenci bezprostředně po jednání vlády.
Podle příznivců by měl projekt přinést nové ekonomické možnosti a pomohl byl významně i lodní dopravě v Česku. „Významný krok v dopravním, ekonomickém, energetickém, vodohospodářském a rekreačním posílení Moravskoslezského kraje,“ uvedl ministr dopravy Karel Havlíček na svém Twitteru.
Významný krok v dopravním, ekonomickém, energetickém, vodohospodářském a rekreačním posílení Moravskoslezského kraje. Mezinárodní projekt přípravy splavnění Odry v úseku Koźle - Ostrava dostal před chvílí na vládě zelenou.
— Karel Havlíček (@KarelHavlicek_) October 5, 2020
Zatím se má jednat o přípravnou fázi, která by měla do budoucna propojit polské Koźle, přehradu Ratiboř, Bohumín a Ostravu. Podle studie by tato etapa vyšla českou stranu na 15 miliard korun, jedná se zhruba o 62 kilometrů na naší straně, tedy asi jednu čtvrtinu celé délky této části koridoru. Začít by se mohlo v horizontu deseti let.
„Je to ta severní část té oderské větve, která umožní poměrně významným způsobem podporu v oblasti ekonomického charakteru, v oblasti energetiky, rekreace, dopravy a turismu. Obecně to bude velký signál pro další podporu Moravskoslezského kraje, který na tuto investici čeká. Jedná se o část, která může být v budoucnu součástí kanálu Dunaj - Odra – Labe,“ řekl Havlíček.
Podle dokumentu, který nechalo vypracovat ministerstvo dopravy by stavba koridoru měla zahrnovat také rekonstrukci sedmi silničních a jednoho železničního mostu i například vybudování přístavu v ostravské části Svinov. Aby byla vodní cesta, co nejefektivnější, měla by být hluboká alespoň pět metrů s šířkou plavební dráhy 40 metrů.
Projekt vodní cesty dlouhodobě podporuje také prezident Miloš Zeman, podle něj i dalších příznivců stavby se tím naskytnou nové ekonomické možnosti i se zlepší hospodaření s vodou. Ekologové naopak zastávají názor, že by koridor mohl mít příliš výrazný negativní dopad na krajinu. Pro ostrá slova nešli daleko ani členové opozice, kteří poukazují na to, že se nacházíme v době pandemie, a že by šlo investovat jiným směrem.
„Ano, jsme v době covidu, je to doba velmi nepříjemná, ale řekli jsme, že budeme dále investovat. Je to jedna z cest, jak udržet hrubý domácí produkt a současně zadávat práci. Toto je projekt, který není megalomanský, je to projekt, který dává smysl pro celý region,“ reaguje Havlíček.
Úsek z Ostravy do Polska je tak prvním krokem ke vzniknu vodního koridoru, který má spojit Odru, Dunaj a Labe. Podle Havlíčka uvádí studie jako efektivnější variantu, pokud se zaměří zejména na propojení Odry s Dunajem. Podle tohoto dokumentu se cena celého projektu může vyšplhat na 586 miliard korun. Celé jeho znění můžete najít na webových stránkách Ministerstva dopravy.