Problém s nedostatkem místa ve městech může vyřešit vertikální systém parkování
Parkování je jedno z nejpalčivějších témat bydlení ve městě. Architekti ze studia Chybík+Krištof přicházejí s originálním návrhem, který by mohl změnit podobu řady měst. Jedná se o systém parkování, který nabídne nejen zvýšení kapacity parkovacích míst, ale také přidá prostor navíc jako například vyhlídku, dětské hřiště nebo obchod.
Co si pod pojmem vertikální parkování představit? Jde o nadzemní rotační systém parkovacího zakladače pro 12 automobilů. Tato verze lze však na míru upravit potřebám dané lokality. Podle architektů pak ušetřený prostor může posloužit pro zeleň, dětské hřiště a nebo jej lze propojit s populární úschovnou kol.
Navrhovaný systém nabízí možnost rozšíření o další funkce, foto: Ride Technic
„Nikdo dnes nemůže předvídat, co se stane s automobilovou dopravou v příštích dvaceti až padesáti letech. Nicméně velkokapacitní parkovací domy odlité z betonu tu budou napořád. Představa, že se celá doprava zautonomní a parkovací domy nebude potřeba, je v takovém případě děsivá, protože právě typologie parkovacích domů, především kvůli nízké výšce pater a hlubokým disposicím bez denního osvětlení, není možné jednoduše transformovat na jinou funkci. Parkovací věže z lehce demontovatelné a přemístitelné ocelové konstrukce jsou výrazně flexibilnějším řešením,“ popisuje nový projekt jeho spoluautor, architekt Ondřej Chybík.
Každý objekt může být zcela jiný
Systém je navržen tak, aby co nejvíce splynul s okolím a působil dojmem, že tam patří. Objekty se mohou velmi lišit, střecha může být plochá i sedlová a okolní zástavbě se přizpůsobí například tradiční materiály jako je hrubozrnná omítka, cihla nebo beton.
Pokud jde o otázku ceny, vyjde tento systém dvakrát levněji než varianta podzemního parkování. Systém Ride Parking slouží jako vodítko k řešení problematiky parkování v městské zástavbě, v blízkosti obchodních center nebo nádraží.
Doporučujeme:
Osobnosti současné architektury - Ondřej Chybík a Michal Krištof