Program v CAMPu si nově mohou užít i nevidomí a neslyšící návštěvníci
Centrum architektury a městského plánování (CAMP) je od prosince přístupný lidem s různým typem postižení. Zjednodušil se nejen příchod do budovy a pohyb po ní. Infomateriály jsou k dispozici ve zvětšeném černotisku a Braillově písmu, vybrané akce jsou tlumočeny do znakového jazyka. Všichni zaměstnanci navíc byli proškoleni v komunikaci a asistenci se zdravotně znevýhodněnými návštěvníky.
Centrum architektury a městského plánování (CAMP) je od prosince přístupný i pro lidi se zhoršenou pohyblivostí, s problémy s porozuměním psanému textu, obrazu či zvuku. „Od prosince je CAMP přístupný fyzicky, informačně, programově i lidsky. Jsme připraveni přivítat také návštěvníky, kteří jsou nevidomí, s dyslexii, dále seniory, vozíčkáře nebo ty, pro které je čeština cizí jazyk. Nyní si v CAMPu mohou užít program naplno všichni Pražané,“ vysvětluje Ondřej Boháč, ředitel Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy.
CAMP na změnách pracoval více než 6 měsíců a inspiroval se také v zahraničí. Pařížské Musée du Quai Branly nechalo vytvořit interaktivní aplikaci pro neslyšící děti, do které se zamilovaly všechny děti bez rozdílu. Tate Gallery v Londýně zvládá nabízet všechny aktuální výstavy také s audiopopisem pro nevidomé. Newyorské Museum of Modern Art či pařížské Centre Pompidou mají ve svých týmech zaměstnance s postižením zodpovědné za přístupnost právě pro takové návštěvníky.
Proškolení zaměstnanci
Mezi konkrétní kroky CAMPu patří úprava webových stránek, které jsou Deaf a blind-friendly, to znamená, že jsou přeloženy do českého znakového jazyka a přístupné pro nevidomé. Infomateriály jsou k dispozici také ve zvětšeném černotisku a Braillově písmu. Nově se připravují titulkovaná videa i audiopopisy základních informací o CAMPu pro nevidomé návštěvníky.
Zjednodušil se také příchod do budovy a pohyb po ní. Srozumitelná navigace provede návštěvníky celým CAMPem. Sály i kavárna jsou vybaveny indukční smyčkou. Program CAMPu je nabízen různými kanály tak, aby si jej mohl užít opravdu každý, a vybrané akce jsou tlumočené do českého znakového jazyka. „Přístupnost však nespočívá jen ve fyzických úpravách. Velmi záleží také na zaměstnancích a jejich přístupu, proto byl tým CAMPu, od ředitele a produkce až po kustody a baristy, proškolen v komunikaci a asistenci s návštěvníky s různým typem postižení,“ uzavírá Adam Švejda, ředitel sekce veřejných vztahů Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy.
Video s informacemi naleznete zde.
Psali jsme také: