Vítězem mezinárodní architektonicko-urbanistické soutěže na projekt s pracovním názvem Chalupkova se stalo italské studio Stefano Boeri Architetti. Pozemek se nachází v zóně Mlynské nivy a je ohraničen ulicemi Košická a Chalupkova. Součástí projektu je i administrativní budova na ulici Mlynské nivy, jejíž řešení nebylo součástí soutěže, ale bylo zohledněno v navržené urbanistické koncepci. Kancelářská budova vychází z projektu, který byl autorizován předchozím majitelem, a my jsme jej přepracovali s českým ateliérem Jakub Cigler Architekti.
Podmínky prvního kola mezinárodní architektonicko-urbanistické soutěže splnilo a své zadání odevzdalo celkem 83 domácích i zahraničních architektonických ateliérů. Z předložených návrhů vybrala odborná porota tři ateliéry (KCAP, Stefano Boeri Architetti a Baumschlager Eberle + Studio Perspektiv), které postoupily do druhého kola soutěže. Další tři ateliéry (Jakub Cigler Architects, BIG - Bjarke Ingels Group a MVRDV) byly vyzvány a postoupily přímo do druhého kola. Porota tak ve druhém kole soutěže hodnotila celkem šest návrhů, zastoupených kvalitními domácími i zahraničními ateliéry. Vítězem se stalo italské architektonické studio Stefano Boeri Architetti.
Italské studio realizuje oceňované projekty po celém světě. Mezi nejznámější projekty patří obytný komplex Bosco Verticale - Vertical Forest v Miláně a Villa Méditerranée v Marseille. Bosco Verticale je prototypem architektury integrující živou přírodu a získal několik mezinárodních ocenění. Studio se zaměřuje především na udržitelnou architekturu a strategický rozvoj měst.
Porota ocenila zejména kontextuální přístup při navrhování urbanistické struktury, která vychází z kompaktní blokové zástavby charakteristické pro evropská města, na rozdíl od stávající solitérní zástavby v jiných částech nově vznikajícího centra Bratislavy. Porota porovnávala vhodnost navržené urbanistické struktury pro dané území, přidanou hodnotu, kterou návrh přinese městu a jeho obyvatelům, a kvalitu pro budoucí obyvatele a klienty obchodů. Součástí projektu bude také otevřený zelený vnitroblok, který naváže na zelené veřejné prostory v sousedních projektech. Tímto propojením vznikne jeden z největších parků v hlavním městě.
Součástí projektu bude také vertikální zeleň na některých fasádách navrhovaných obytných budov.
Projekt přinese do oblasti přibližně 1 300 bytů ve čtyřech obytných budovách a další kancelářské a obchodní plochy.
Kancelářská budova již ve výstavbě
Součástí projektu Chalupkova je i administrativní budova na ulici Mlýnské nivy, jejíž řešení nebylo součástí architektonicko-urbanistické soutěže, ale bylo zohledněno v navržené urbanistické koncepci. Kancelářská budova vychází z projektu, který byl povolen předchozím vlastníkem, a společnost Penta Real Estate ji přepracovala s českým ateliérem Jakub Cigler Architekti. Stavební práce byly zahájeny na konci loňského roku.
Kancelářská budova bude splňovat nejvyšší požadavky na udržitelnost v souladu s certifikací LEED Platinum. Technologie použité v budově budou usilovat o to, aby byla budova při provozu uhlíkově neutrální v souladu s certifikací LEED Zero Carbon.
Mohlo by vás zajímat
Development a stavby
Peter Murín ze společnosti CRESCO Real Estate
CRESCO Real Estate je největší slovenský rezidenční developer. Společnost byla založena roku 1992 a od té doby zrealizovala mnoho úspěšných developerských projektů. Většinu z nich najdeme v Bratislavě, ale výjimkou nejsou ani projekty v jiných částech Slovenska. Společnost je podepsána například pod projekty III Věže či obytná čtvrť Slnečnice, které mění tvář hlavního města. Nedílnou součástí realizace každého projektu je splnění vysokých požadavků na technologické zhotovení. Cílem společnosti je vytvářet plnohodnotný prostor, ve kterém jsou upřednostněny kvalita, design, funkčnost i bezpečí. Naším hostem ve studiu byl Peter Murín, development manager společnosti CRESCO Real Estate.
Mohlo by vás zajímat
Developeři a investiční skupiny
Jakub Gossányi ze společnosti Immocap
Společnost Immocap se profiluje jako inovativní slovenský developer. Za více než 27 let fungování má společnost na kontě mnoho projektů, které oživily několik lokalit Bratislavy. Developer v hlavním městě vybudoval například nákupní centrum Central, realizoval modernizaci podchodu na Trnavském mýtu a v posledních letech je spojen především s kancelářskými projekty Lakeside Park 02 či The Mill. Společnost v současné době disponuje lukrativními pozemky v Novém Městě, Ružinově, ale i v bratislavském downtownu.
Mohlo by vás zajímat
Architekti
Roman Talaš a Juraj Suchánek představují Inštitút urbánneho rozvoja
Inštitút urbánneho rozvoja v Bratislavě je občanské sdružení zaměřené na podporu udržitelného rozvoje měst a městských oblastí na Slovensku, zejména v Bratislavě. Organizace se zabývá výzkumem, vzděláváním, konzultacemi a projekty zaměřenými na zlepšení kvality života ve městech.