Projekt Opus Santini připomene osobnost geniálního architekta i samotné baroko
Dílo českého architekta Santiniho a baroko jako takové bude propagovat projekt Opus Santini, řada organizací chystá speciální akce předcházející výročí tří set let od jeho smrti připadající na rok 2023. Jan Blažej Santini Aichl se proslavil stylem barokní gotiky. Zástupci ministerstva kultury, pražského arcibiskupství, Karlovy univerzity a spolku Putování za Santinim dnes podepsali k projektu memorandum, symbolicky v kapli Svaté Anny v Panenských Břežanech, jejímž autorem je právě tento tvůrce.
Výročí architektova úmrtí bude připomínat mnoho programů a aktivit v celé ČR, často budou spojené s jeho díly, kterých jsou v republice desítky. „Naše představa je nevytvořit nějakou jednu centrální akci, ale v podstatě se pokusit nějakým způsobem sestavit celou řadu drobných projektů na různých úrovních,“ řekl historik architektury Jiří Kotalík. Podle něj tak půjde o lokální i třeba krajské projekty, které se budou v některých případech i prolínat. Počítá se například s pořádáním výstav, koncertů, konferencí a podobně.
První původní projekt
Podle Kotalíka je Santini architektem evropského formátu, který vynikal neobyčejnou invencí, kreativitou, obrovskými znalostmi matematiky, geometrie i umění.
Kaple svaté Anny u nedávno opraveného zámku v Panenských Břežanech je Santiniho prvním zcela původním projektem. Zdejší park do roku 2023 čeká významná obnova. Středočeské hejtmanství nyní hodnotí tendr na projektanta úprav, které vyjdou řádově na miliony korun, přesná suma bude jasná až po zhotovení projektu. V zámecké budově sídlí Památník národního útlaku a odboje.
Kostel na Zelené Hoře
Vrcholným Santiniho dílem je kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené Hoře. Ve středních Čechách patří k nejvýznamnějším dílům Santinim obnovená katedrála Nanebevzetí Panny Marie a svatého Jana Křtitele v kutnohorské Sedlci zapsaná na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Jan Blažej Santini Aichel (1677-1723) má italské kořeny, narodil se a zemřel v Praze.
Čtk, nyv
Psali jsme také: