11. 10. 2024
/ Autor: Václav Stašek, zdroj: IPR Praha
Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) slaví úspěch s projektem příměstského parku Soutok, který 3.října 2024 obdržel významné ocenění WMNP Awards v britském Birminghamu. Tento projekt představuje inovativní přístup k revitalizaci krajiny a ekologické ochraně území na soutoku Berounky a Vltavy. Je to velký úspěch, soutěže se zúčastnily týmy z celého světa, do finále jich postoupilo sedm.
Inovativní přístup a mezinárodní uznání
Projekt příměstského parku ,,Soutok" se vyznačuje komplexním zapojením různých aktérů – místních obyvatel, odborných institucí, městských částí a dalších zainteresovaných stran. Cílem je vytvořit ucelený plán, který zohlední potřeby jak přírody, tak obyvatel a poskytne ekologicky šetrná řešení pro ochranu krajiny. Zahrnuje mimo jiné revitalizaci břehů obou řek, posílení biodiverzity a opatření ke zlepšení zadržování vody v krajině. Důležitou součástí je také přírodně šetrná protipovodňová ochrana, která zajistí bezpečí pro sousedící obce.
Projekt se skládá ze dvou hlavních iniciativ. První se zaměřuje na interpretaci aspektů krajiny prostřednictvím umění, což je reakce na rostoucí problém ztráty kontaktu s přírodou a jeho dopadu na zdraví, především u dětí. Tato iniciativa zkoumá, jak může umění pomoci lidem prohloubit jejich vztah k přírodě a zvýšit povědomí o jejím významu. Druhá iniciativa se zabývá konkrétními opatřeními pro snížení dopadů klimatické změny, jako je zlepšení pohlcování slunečního záření nebo integrace udržitelných praktik do příměstského zemědělství.
Vítězství na WMNP Awards je výsledkem pečlivě připraveného návrhu, který byl vybrán z mezinárodní soutěže zahrnující týmy z celého světa. Návrh, na kterém se podílela architektonická studia z Katalánska, České republiky a Francie, byl konzultován s veřejností i odborníky a jejich připomínky byly zahrnuty do finální podoby projektu. Porota ocenila zejména komplexní přístup k řízení a financování projektu, stejně jako program komunitních aktivit zaměřených na zapojení místních obyvatel.
Budoucnost příměstského parku Soutok
Realizace parku Soutok přinese nové příležitosti pro ekologickou obnovu a zároveň poskytne prostor pro vzdělávací aktivity a zapojení veřejnosti do péče o krajinu. Park bude fungovat jako „laboratoř proměny“ otevřené krajiny, která hledá nové způsoby, jak udržitelně rozvíjet město v době klimatických změn. Tento projekt může inspirovat další města, aby následovala příklad Prahy a zaměřila se na udržitelný rozvoj svých území.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Hledá se budoucí podoba příměstského parku Soutok v Praze
Praha vyhlásila mezinárodní krajinářsko-urbanistickou soutěž na příměstský park na soutoku Berounky a Vltavy. Jedná se o území o rozloze přes 1000 hektarů. Mezinárodní soutěž o návrh příměstského parku má za cíl vybrat tým zpracovatelů, který dokáže navrhnout budoucí podobu této říční krajiny a její dlouhodobý rozvoj formou příměstského parku.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy a aktuality
Nezisková organizace kritizuje chystanou sjezdovku v parku Soutok, ta ale není součástí projektu
Nezisková organizace Arnika zveřejnila petici, v níž kritizuje některé body plánovaného projektu příměstského parku Soutok, který má vzniknout na soutoku Vltavy a Berounky. Vadí jí, že součástí je také výstavba sportoviště včetně lyžařské sjezdovky. Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy se ale nyní důrazně ohradil proti tomuto tvrzení a uvedl na pravou míru několik nepravd o současném stavu projektu.
Mohlo by vás zajímat
Zajímavé projekty
Revitalizace nábřeží a vodních ploch ve městech
Revitalizace nábřeží a vodních ploch v českých městech přináší nový rozměr veřejného prostoru. Vodní plochy již nejsou jen estetickým prvkem, ale funkční součástí městské infrastruktury, která nabízí prostor pro relaxaci, kulturu a zároveň řeší ekologické a urbanistické potřeby měst. Jaké jsou hlavní cíle a přínosy těchto projektů?