První etapa konzervačních prací na Braunově Betlémě u Kuksu je u konce
Braunův Betlém je unikátní uskupení soch a reliéfů vytvořených barokním umělcem Matyášem Bernardem Braunem. Jedná se o jedinečné a zajímavé místo. Sochy jsou zde totiž vytesány přímo ze skály a zakomponovány do krajiny. Na údržbě památky se podílejí studenti litomyšlské Fakulty restaurování Univerzity Pardubice. Druhá etapa by se měla uskutečnit na podzim.
První etapa obnovy této památky je u konce. Studenti sochy v celém areálu odborně očistili. Odstraněn byl vodní parou mech a lišejník. Díky tomu se naskytla krásná plasticita jednotlivých soch v plenéru. Vrátit by se sem měli zase na podzim, kdy přijde na řadu chemické preventivní ošetření etanolem, aby sochy opět nezarostly. Další zásah už ale nebude tak razantní, spíše půjde o udržovací práce.
Pravidelná odborná péče o skalní památku je mimořádně důležitá. Proto po vyhodnocení prací vznikne systém pravidelné kontroly a konzervace.
Podle odborníků je Braunův Betlém v relativně dobrém stavu, kámen není vážně hloubkově narušený a nehrozí ani bezprostřední poškození. Odborníci nepředpokládají, že by v nejbližších letech bylo nutné dělat rozsáhlejší restaurátorské práce.
Braunův Betlém se nachází u barokního hospitalu Kuks, který byl před několika lety nákladem 440 milionů korun opraven. V roce 2001 byl betlém vyhlášen národní kulturní památkou a zařazen na indikativní seznam dědictví UNESCO, díky čemuž se může ucházet o zapsání na seznam kulturního dědictví UNESCO.
Psali jsme také:
- Barokní skvost Jana Blažeje Santiniho je dostavěn. Světový unikát se otevře v květnu
- Ikonická katedrála sv. Bartoloměje na náměstí Republiky v Plzni má za sebou tříletou rekonstrukci
- Svatoprokopské poutní místo na Sázavě se dočkalo obnovy podle návrhu Studia acht
- Zámek Červená Řečice prochází rozsáhlou rekonstrukcí