První pražský mrakodrap obléká moderní háv. Nabídne vyhlídku na Prahu nebo coworkingovou kavárnu
Jedna z dominant pražského Žižkova, Dům odborových svazů nebo také dům Radost, se po letech otevře veřejnosti. Noví majitelé zpřístupní konkrétně vyhlídkovou terasu, z níž bude možné vychutnat si atypický pohled na hlavní město. Slavnostní otevření proběhne ve středu 31. července v 16 hodin.
Vstup na vyhlídku trčící v dvaapadesáti metrech je zdarma, otevřeno bude každý týden od středy do pátku. Zájemci se mohou těšit na jedinečné kulturní akce. „Na středeční Opening party nám zahrají Chancers AKA nebo DJ's Buqi a Maykl, zveme všechny, kteří budou mít chuť zpříjemnit si večer v netradičním stylu,“ říká iniciátor oživení střešní terasy a spolumajitel domu Radost Martin Louda.
„Z jedné strany se vám nabízí krásný atypický pohled na dolní část Žižkova a Vítkov. Z druhé se zas můžete kochat výhledem na téměř celou Prahu. Jako na dlani máte i Pražský hrad,“ doplňuje Louda. Přestože původní záměr architektů byl střechu zpřístupnit, zamýšleli ji jako pobytovou, více než čtyřicet let se děl pravý opak a vrchol budovy zůstal veřejnosti skrytý.
Noví vlastníci architektonické památky a pražský kavárník Ondřej Kobza připravují kulturní program pro historický prostor až na konec léta. „Prostor střešní terasy je v rámci Žižkova a vlastně i celé Prahy jedinečný. Chceme, aby co nejvíce sloužil lidem a podnítil k pozorování svého města ze střechy,“ upřesňuje Kobza.
Umělecké ateliéry nebo moderní kavárna
Noví majitelé domu, společnost Dům Žižkov, a.s., u pouhého zpřístupnění střechy nehodlá skončit. Ve spodní části domu mají být v budoucnu k dispozici ateliéry pro umělce, moderně vybavené kino nebo coworkingová kavárna. Funkcionalistická památka tak snad opět bude zářit.
Architektonickou soutěž vyhráli architekti Josef Havlíček a Karel Honzík. Tvůrci byli řazeni k tehdy nejmladší generaci českých architektů, jež inspiroval styl avantgarda. Přestože mladí tvůrci ignorovali požadavek na tvar uzavřeného bloku, uspěli díky tomu, že do návrhu vnesli množství pokrokových prvků. Na webu domu Radost se píše: „Inspirovali se tvorbou Le Corbusiera, který prosazoval maximální účelnost, racionalitu staveb a využití přirozeného světla, čemuž podřídil půdorys i rozmístění oken. A dvojice H+H mu pozorně naslouchala.“
Křížový půdorys budovy byl architekty zvolen z toho důvodu, aby do všech sedmi set kanceláří mohlo proniknout světlo. Po přidání jedenácti pater byla budova označována jako nejodvážnější nebo nejzdařilejší. Podle jejich souputníků ale došlo k porušení pravidel a takové jednání podle nich nebylo fér. Zadavatel ale jasně zavelel: „Já platím, já rozhoduji.“
nyv