9. 3. 2024
/ Autor: Štěpánka Šulanová
Na vrcholku kopce ve středočeské obci Karlov na Křivoklátsku najdeme unikátní stavbu s názvem Chalet Karlov. Její architekturu má na starosti brněnský ateliér Fandament Architects. Objekt se skládá ze dvou propojených domů, kterým dominuje dřevo, kámen a sklo. Nechybí terasa, bazén a hlavně nádherné výhledy do sadu a okolí.
Chalet Karlov vyrostl na výjimečném pozemku uprostřed Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko. Slouží k trvalému bydlení investora, který toužil po cestě z města. Odloučená samota na vrcholu kopce je obklopená loukami a lesem. Je zde nádherný výhled do údolí a ovocného sadu. Jednopodlažní dům je velmi citlivě zasazen do krajiny. Stavba je z poloviny tvořena železobetonovým monolitem zapuštěným do země s pochozí zelenou střechou. Z druhé poloviny pak z terénu vystupujícími dřevěnými chalety se skeletovou masivní konstrukcí a unikátním vnitřním prostorem otevřeným do krovu. Dům tak respektuje tradici a zároveň pomáhá definovat novou křivoklátskou architekturu. „Na fasádě je šindel i kamenné obklady, rukopis je moderní horský, částečně jsme se inspirovali moderními alpskými stavbami,“ říká architekt Pavel Lazarov.
První chalet tvoří zapuštěný vstup, zádveří s šatnou a přístup do privátní části domu. Jeho součástí jsou ložnice, šatna a koupelna. Následuje hala se světlíkem a průhledem do prosklené tělocvičny. Z haly je přístup do dětských pokojů, pracovny, pokoje hostů a technických místností.
Druhý chalet je srdcem domu. Najdeme zde jídelnu s kuchyní, barem, obývacím koutem, kamenným krbem a intimní lounge v krovu chaletu, kam se dá dostat po skrytém schodišti.
Interiér chaletu koresponduje s exteriérem. Veškerý mobiliář a vybavení bylo vyrobeno na míru dle návrhu architekta. Dominujícími materiály v interiéru jsou dřevo, kámen a betonová stěrka.
Prosklené štíty chaletů i dalších obytných místností umožňují jedinečný výhled do sadu a krajiny na jihovýchod. K obývacímu chaletu přiléhá jihozápadně orientovaná terasa s komfortní pergolou a venkovním bazénem. Dům, terasa i nádvoří srůstají se svahem po vrstevnici vybíhajícími křídly opěrných zdí. „Otevřené štíty do krajiny jsou hlavním motivem stavby, jsem rád, že se nám tento prvek povedl vyjednat u CHKO,“ dodává Pavel Lazarov.
Důležitou součástí stavby je rozlehlý ovocný sad. Původní třešňovka založená ještě za období Fürstenbergů, byla několik desetiletí v zanedbaném stavu. Souběžně se stavbou domu začala i obnova sadu. Na ploše přes 30 tisíc metrů čtverečních došlo k odstranění divokých keřů a jiných náletů. Půda byla rekultivována. Je zde mix jabloní, švestek, hrušek a třešní. Rekultivace ještě několik let potrvá, každopádně již nyní dává sad celému místu nezapomenutelné kouzlo.
Mohlo by vás zajímat
Architekti
Pavel Lazarov z ateliéru Fandament Architects
Fandament Architects je brněnský ateliér, který funguje již 16 let. Pavel Lazarov jej založil společně s kolegou Liborem Hrdou. V roce 2017 začali s rekonstrukcí bývalých průmyslových hal a vytvořili z nich office park DEPO, které sdružuje kreativní profese a kde také Fandament sídlí. Ateliér se zabývá především návrhem privátních rezidenčních vil. Jejich realizace jsou do detailu propracované a často jsou zde vidět přírodní materiály jako dřevo, kámen a hlavně rostliny, které z jejich vil dělají doslova oázy klidu. Pavel Lazarov absolvoval střední průmyslovou školu v Ostravě, poté promoval na VUT v Brně. Na kontě má desítky oceňovaných realizací, mezi aktuální patří Chalet Karlov či hostinec Fara.