Rekonstrukce a dostavba pražského Průmyslového paláce by měla být hotová v roce 2025
Dělníci v uplynulých dnech snesli hodinovou věž ze střechy rekonstruovaného Průmyslového paláce na pražském Výstavišti. Konstrukce věže je totiž ve špatném stavu a není možné ji opravit na původním místě. Už dříve dělníci z věže sundali hodiny, které se nyní renovují. Po úpravě základní konstrukce přijde na řadu restaurace zbylých částí věže.
Věž nelze opravit na střeše, protože jedna noha je v havarijním stavu. Vytvořena tak musela být kvůli demontáži provizorní podkonstrukce, na kterou se věžička položí a následně se obestaví lešením, tak aby mohla začít rekonstrukce. Zajímavé je, že původně se předpokládalo, že věž váží 16 tun, ale po sundání pracovníci zjistili, že váha se všemi výztužemi je o deset tun vyšší. Přípravné práce na snesení trvaly několik týdnů a zahrnovaly odstrojení věže, odstranění starých dřevěných prvků nebo aplikaci stabilizačních tyčí bránících deformaci konstrukce.
Opatření vitrážemi a zasklení kopule se bude provádět poté, co bude zpět na svém místě. Vrátí se na ni také zrestaurovaný hodinový stroj s věrnou kopií původního plechového ciferníku.
Dlouho plánovaná rekonstrukce Průmyslového paláce začala v únoru, po úvodních zemních pracích pod vyhořelým levým křídlem byla nyní zahájena záchrana historických prvků, jako jsou skleněné vitráže, konstrukce věže a věžní hodiny. Následovat bude vrtání hlubinných vrtů pro tepelná čerpadla.
Dělníci vybudují repliku křídla, které vyhořelo v roce 2008. Uvnitř bude vybavena moderními technologiemi a k vytápění využije tepelná čerpadla se 70 hlubinnými vrty s průměrnou hloubkou 140 metrů. Palác vybaví vzduchotechnikou a zastiňovací technologií. Pod levým křídlem vznikne nový masivní suterén, do kterého se umístí zázemí pro přípravu expozic.
Průmyslový palác byl postaven při příležitosti Jubilejní zemské výstavy v roce 1891 podle návrhu architekta Bedřicha Münzbergera.
Psali jsme také: