Rekonstrukce brněnské Arnoldovy vily má obnovit tradici setkávání národů
Radnice města Brna má v plánu realizovat rekonstrukci Arnoldovy vily. Moravská metropole tak zprovozní další architektonický skvost. Stavební práce by mohly začít na přelomu let 2019 a 2020. V historické budově, která v minulosti sloužila také jako školka, má najít sídlo Centrum dialogu. Rekonstrukce by měla stát sto milionů korun.
Radní vzali na vědomí záměr městské části Brno-sever zadat projektovou dokumentaci na rekonstrukci vily. Městská část za pořízení dokumentace zaplatí dva miliony korun. „Rada města dnes také jmenovala pracovní skupinu, která se bude zabývat detailním obsahovým zaměřením centra,“ informoval náměstek primátora Petr Hladík.
Jestliže se podaří vilu opravit, bude pátou zrekonstruovanou budovou z doby druhé poloviny 19. století a první třetiny 20. století. Lidé už mohou v Brně vidět architektonicky cenné a zajímavé vily Tugendhat, Löw-Beer, Stiassni a Jurkovičovu vilu.
Uchovávat svědectví o minulosti
Optimistickým termínem zahájení rekonstrukce v případě úspěšné žádosti je podle Petra Hladíka přelom let 2019 a 2020. Centrum dialogu, které by mělo sídlit ve vile po přestavbě, bude mít na starosti budovu a zahradu, která se nabízí pro pořádání výstav pod širým nebem, koncertů a jiných kulturních nebo komunitních akcí. Lze také uvažovat o propojení s areály sousedních vil Tugendhat a Löw-Beer. „Morava je historicky území, kde se potkávaly různé národy a etnika. Centrum by bylo místem, kde by se všichni mohli opět setkat, vést spolu diskusi, sdílet a uchovávat jedinečné svědectví o minulosti,“ dodal Hladík. Každou vilu spravuje jiná instituce, přičemž město se chystá diskutovat s krajem, zda nezřídit jednu centrální organizaci pro správu těchto tří vil.
Arnoldova vila je secesní stavbou z roku 1862, která před několika lety přestala sloužit jako mateřská škola. Děti z ní musely odejít kvůli špatnému stavebnímu stavu a nevyhovujícím hygienickým podmínkám. O její obnovu a revitalizaci usiluje spolek Kulturní centrum Josefa Arnolda, který byl německým stavitelem a kameníkem působícím ve Vídni a právě v Brně.
Jedna z nejohroženějších památek
Vila stojí v nejstarší brněnské vilové zástavbě v Černých Polích u parku Lužánky a je na seznamu nejohroženějších památek České republiky. Manželé Arnoldovi ji vlastnili dvacet jedna let a poté, co ji prodali, se v ní vystřídali různí vlastníci. Kulturní centrum, které vzniklo loni, se nejdříve snažilo o revitalizaci zahrady.
Brno plánuje rekonstrukci Arnoldovy vily za sto milionů korun. Většinu peněz hodlá získat z takzvaných norských fondů, řekl novinářům primátorův náměstek Petr Hladík. Zhruba osmdesát milionů by měla stát samotná rekonstrukce, dvacet milionů korun pak vybavení historické budovy.
nyv
Další články na TV Architect:
Jihomoravský kraj je pro nové nádraží, v odsunuté poloze u řeky
Z Dominikánského náměstí v Brně se stane společenský prostor