Rekonstrukce Hrnčířova mlýna v Českém Meziříčí po zimní přestávce opět pokračuje
Unikátní Hrnčířův mlýn v Českém Meziříčí se letos na jaře dočká pokračování rekonstrukce. Na řadu by měla přijít střecha a krovy. Odhadované náklady na opravu objektu jsou okolo deseti milionů korun. V regionu Královéhradeckého kraje není mnoho vodních mlýnů, které se v úplnosti dochovaly uprostřed obce.
Minulý rok byla do mlýna zavedena elektřina, udělaly se rozvody a opravila se jihovýchodní štítová stěna a šest nových oken. Letos se práce zaměří hlavně na střechu, která je momentálně v kritickém stavu. Krov je dřevěný, takže bude potřeba vyměnit část poškozených krokví. Stejně tak bude potřeba vyměnit staré pálené tašky.
Spolek, který objekt vlastní počítá s tím, že v budoucnu bude mlýn sloužit jako muzeum mlynářství. Hrnčířův mlýn se stal kulturní památkou v květnu 2019.
Nejstarší zmínka o mlýně v Českém Meziříčí se váže k roku 1598. Dnešní budova mlýna vznikla v roce 1740. Postupně byla přestavována do současné podoby. Mlýn měl původně tři mlýnská kola poháněná vodou z Mlýnského potoka, dnes známého jako Zlatý potok. V roce 1848 mlýn koupil František Šefelín od opočenského panství Colloredo-Mansfeldů. Mlýn fungoval do 50. let 20. století.
V interiéru obytné části se dochovaly zajímavé a na tehdejší dobu pokrokové prvky z 1. poloviny 20. století – koupelna s historickými bateriemi, splachovací záchod s plechovou nádrží a skříňový mrazák.