Rekonstrukce pražského „Kulaťáku“ jde do další fáze, zatím stále na papíře
Do architektonické soutěže na novou podobu Vítězného náměstí v Praze 6 přišlo čtyřicet tři návrhů, z nichž tři byly vyřazeny kvůli dodání po termínu. Autory šesti návrhů jsou týmy ze zahraničí, a to ze Srbska, Švédska, Německa, Španělska a Nizozemska. Vítězný návrh by měl být znám v říjnu. Soutěž i s cenami pro vítěze má vyjít na necelé čtyři miliony korun.
„Do konce července zasedne porota a vybere tři až šest postupujících návrhů do další fáze soutěže," řekl mluvčí Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy, který soutěž vyhlásil, Marek Vácha. Ve druhém kole soutěže porota a přizvaní odborníci sestaví k vybraným návrhům seznam doporučení a připomínek k dalšímu dopracování. Architekti budou mít poté čas jeden a půl měsíce opravy realizovat. V říjnu porota, ve které usednou zástupci města, Prahy 6 a architekti z Česka i zahraničí, vybere ten nejlepší návrh.
Autoři vítězného návrhu následně vypracují koncepční studii. „Výsledná studie pak bude ověřena z hlediska kapacit dopravy, předjednána dotčenými subjekty a bude předána příslušnému odboru k zadání investiční akce na dodání projektové dokumentace," dodal Vácha.
Co má rekonstrukce vyřešit?
Soutěž má vyřešit problémy s dopravou a uspořádat náměstí tak, aby bylo pro obyvatele bezpečnější. Mezi hlavní problémy dopravní tepny patří velké dopravní zatížení a nepřehledné křížení automobilové a pěší dopravy. Jendou z podmínek, již musí architekti dodržet, je respektování původního plánu architekta Antonína Engela z dvacátých let minulého století.
Vítězné náměstí vzniklo v roce 1925 a nyní do něj ústí několik komunikací - Evropská, Československé armády, Jugoslávských partyzánů, Svatovítská a Dejvická. Ve své historii neslo několik názvů, mimo jiné v letech 1952 až 1990 se jmenovalo Říjnové revoluce. Mezi Pražany se pro něj vžil název "Kulaťák".
O chystané přeměně Vítězného náměstí si přečtěte v článku Vítězné náměstí změní svoji tvář.
nyv